Nový hit na poli zoznamovania má názov feromónová párty

Bez názvu
Foto: www.wordpress.com

Z nesmelých úsmevov v trolejbuse či objednaní drinku v bare sa dnes zoznamovanie čoraz častejšie presúva na plecia rôznych agentúr. Tie ponúkajú klasické „dotazníkové“ verzie, internetové chaty, speeddating a dokonca i zoznamovanie podľa zhody DNA registrovaných záujemcov. V USA sa zoznamovanie opäť presúva na novú úroveň – vhodného partnera si na nich priamo „vyňucháte“.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Postup je jednoduchý – stačí zobrať tričko, vyspať sa v ňom aspoň jednu noc a potom ho v sáčku odovzdať organizátorom. Tí následne usporiadajú stretnutie, na ktorom prebehne „testovanie vôní“. Prvé z „feromónových párty“ sa už postupne organizujú v New Yorku i Los Angeles. Záujemcovia sa na nich prechádzajú okolo stolov s mraziacimi vrecúškami, ktoré sú naplnené tričkami a označené číslami. Keď nájdu to, čo ulahodí ich nosu, fotograf ich s vybraným vrecúškom zveční na fotografii, ktorá sa následne premietne na plátne. Majiteľ trička potom už len pristúpi k záujemcovi a prvý rozhovor môže začať.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Konstantin Bakhurin, 25-ročný absolvent neurovedy, prišiel na júnovú párty zo zvedavosti. „Myslím, že je to tak trochu pseudoveda. Ale prišiel som sem, aby som videl, čo sa bude diať,“ uviedol Američan, ktorý hľadal „korenisté vône“.

Celý koncept začal ako malý experiment, ktorý uskutočnila dizajnérka webových stránok Judith Prays. Po zdĺhavom hľadaní partnerov na internete, kde musela pravidelne vypĺňať siahodlhé dotazníky a po mesiaci randenia aj tak väčšinou prišla na to, že sa k sebe s nádejným partnerom nehodia, sa rozhodla zmeniť taktiku. Čo si z mužov najviac pamätala, bola práve ich vôňa. „Aj keď objektívne nevoňali dobre, mne sa ich vôňa páčila. A tak som si pomyslela – nemala by som randiť na základe vône?“ spomína 25-ročná Judith, ktorá následne nahovorila známych na malý experiment. Zorganizovala oslavu v New Yorku, na ktorú pozvala 40 hostí. Všetkých požiadala, aby si so sebou zobrali tričko, v ktorom spali tri dni, vložili ho do vrecúška a nechali zmraziť. Vrecká boli označené ružovými a modrými štítkami na oddelenie pohlaví a zároveň anonymným číslom. Hostia po chvíli hodili zábrany za hlavu a nasledovali inštrukcie spojené s ovoniavaním tričiek. Oslava bola hitom – vytvorilo sa na nej šesť párov a jeden vážny vzťah.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Pre Judith to zároveň znamenalo povzbudenie na rozbeh nového biznisu. Postupne začala organizovať ďalšie stretnutia v New Yorku a Los Angeles, ďalšie plánuje v Atlante, San Franciscu a v ďalších mestách.

Hoci mnohí sa na myšlienke ovoniavania spotených tričiek smiali, Kalifornčanka tvrdí, že celá metóda je založená na vedeckých základoch. Výskumy totiž ukázali, že ľudia používajú vône na dekódovanie genetických kombinácií, ktoré môžu viesť k splodeniu zdravého, ale aj slabého jedinca. Ktorú vôňu jedinec preferuje diktuje práve set génov, ktoré ovplyvňujú naše obranné reakcie. To predstavuje prirodzený spôsob výberu partnerov a môže zabrániť aj príbuzenskému kríženiu. „Ľudia si dokážu všimnúť tieto neskutočne malé chemické rozdiely práve vďaka čuchu. Je to ako počiatočná ochrana,“ myslí si zakladateľka chicagskej organizácie Institute for Mind and Biology Martha McClintock.

Judith Prays sa však nepozerá na svoj nápad naivnými očami a netvrdí, že vzájomná príťažlivosť vôní je to jediné, čo vytvorí dlhodobý vzťah. Podľa nej nová metóda pomáha prekonať bariéry a aj hanblivým dáva návod na rozprúdenie rozhovoru. „Zvieratá majú mláďatá a tie sa potom pohnú ďalej – o tom je aj feromónová párty. Najúspešnejšie na tom je, že to nabáda ku konverzácii,“ myslí si Prays, ktorá na ďalšie stretnutia pripravuje aj niekoľko vylepšení vrátane odpovede na otázku „Čo očakávate od vzťahu?“ pribalenej vo vrecúškach.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Feromóny sú prírodné chemické látky, ktoré v rôznej koncentrácii produkuje každý z nás. Je to zásadný faktor, ktorý určuje, ako sme sexuálne príťažliví pre opačné pohlavie. Narozdiel od bežných vôní, ktoré sú zaznamenávané čuchovým žľazami v nose, sú feromóny zaznamenávané orgánmi, umiestnenými v nosnej jamke priamo pod nosom (Jacobsonov orgán). Feromóny vedia signalizovať nebezpečenstvo, označovať teritórium a indikovať ochotu k sexuálnej aktivite.

www.msnbc.msn.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom