Nový odbor má pomôcť znížiť nezamestnanosť na Liptove

Strojárenský veľtrh v Nitre
20. ročník Medzinárodného strojárenského veľtrhu v Nitre, ktorý tradične predstavuje najvýznamnejšiu prehliadku strojárskej produkcie v SR. Nitra, 21. máj 2013. Foto: SITA/Martin Havran

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2. mája (WEBNOVINY) – Záujem o prácu v strojárskych podnikoch na Liptove má pomôcť zvýšiť nový stredoškolský odbor. Podľa liptovskomikulášskej radnice je v meste takmer päťsto pracovných pozícii v strojárskych odvetviach a každoročne sa uvoľní 40 až 50 nových miest, no kovoobrábacie spoločnosti v celom regióne dlhodobo trpia nezáujmom mladých ľudí o takúto prácu.

Nový odbor mechanik strojov a zariadení otvorí Stredná odborná škola polytechnická v Liptovskom Mikuláši už v septembri. „Prvé kolo prijímačiek sa uskutoční v dvoch termínoch 12. a 15. mája. V prípade nenaplnenia povolených počtov, otvoríme v júni pre záujemcov druhé kolo prijímacieho konania,“ povedal riaditeľ školy Drahomír Krčmárek.

Škola uvažuje aj o externom štúdiu

V spolupráci so zamestnávateľmi uvažuje škola aj o externom štúdiu večernou alebo víkendovou formou. „Popri práci si záujemcovia budú môcť doplniť vzdelanie. Dokonca aj zamestnávatelia, s ktorými spolupracujeme, prejavili záujem o zvyšovanie kvalifikácie svojich pracovníkov,“ dodal Krčmárek s tým, že bezplatné externé štúdium by mohlo byť otvorené v prípade dostatočného záujmu a schválenia Žilinským samosprávnym krajom už od septembra.

Intenzívnejšiu spoluprácu liptovských škôl a strojárskych firiem pre zvýšenie záujmu o strojárske profesie iniciovala liptovskomikulášska radnica. „Slovensko je postavené na strojárskej výrobe. Technika a poľnohospodárske stroje sú dnes na vysokej technickej úrovni, ktorá si žiada zručnosti. Som rád, že všetky zúčastnené strany máme spoločný úmysel a chceme, aby sa naďalej udržiavala strojárska tradícia v našom meste. Prvé výsledky sme dosiahli, teraz už záleží len na záujme žiakov a rodičov o tieto odbory,“ povedal primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.

Vybudujú sa aj dve moderné učebne

Polytechnická škola sa aj pre nový strojársky odbor chystá vybudovať dve moderne vybavené učebne. „Jedna bude zameraná technicko-mechanizačne, vybavíme ju počítačovou technikou s kresliacimi programami na vyučovanie technického kreslenia a tiež programovateľnými stavebnicami na lepšie pochopenie fungovania strojov a zariadení. Druhú učebňu zariadime malým programovateľným sústruhom a frézou pre výučbu programovania a automatizácie,“ povedal Krčmárek.

Na odbornom výcviku v prvom ročníku sa budú žiaci venovať najmä ručnému obrábaniu materiálov a základným montážnym a demontážnym úkonom na strojoch a zariadeniach. Od druhého ročníka budú absolvovať odborný výcvik priamo vo firmách.

Priemerný vek odborných pracovníkov v strojárstve a kovovýrobe v liptovskomikulášskom regióne sa pohybuje nad hranicou 45 rokov. Podľa liptovskomikulášskej radnice strojárske odbory na Slovensku doplácajú na 20-ročnú medzeru vo vzdelávaní.

Jedinými bližšie špecializovanými odbormi sú na Strednej odbornej škole stavebnej učebný odbor strojný mechanik a na Strednej odbornej škole polytechnickej odbory agromechanizátor opravár a mechanik elektrotechnik. Najsilnejším zástupcom strojárskej tradície v Liptovskom Mikuláši sú Liptovské strojárne. V meste však pôsobí aj veľa malých a stredných podnikov, ktoré sa venujú kovovýrobe a strojárstvu a zamestnávajú najmenej 550 ľudí.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Slafkovský