Nový policajný prezident je podľa Grendela ľavou rukou Kaliňáka a ministerka Saková pravou

Gábor Grendel
Poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Gábor Grendel. Foto: archívne, SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Nový dočasný policajný prezident Milan Lučanský je ľavá ruka exministra vnútra Roberta Kaliňáka a terajšia šéfka rezortu Denisa Saková je pravá ruka Kaliňáka.

Uviedol to na stredajšej tlačovej besede poslanec Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Gábor Grendel. Ministerstvo vnútra je podľa Grendela pre stranu Smer-SD najdôležitejším rezortom.

Dôležité ministerstvo pre Smer-SD

„Pre stranu Smer-SD bol tento rezort až taký dôležitý, že na začiatku volebného obdobia bol Robert Fico ochotný obetovať pozíciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby, len aby ministerstvo vnútra zostalo v rukách strany Smer-SD,“ povedal Grendel s tým, že dovtedy v každej vláde post šéfa SIS patril strane, ktorá nominovala premiéra. Prečo to bol Fico ochotný urobiť, vie podľa poslanca za hnutie OĽaNO len on sám.

Po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vznikol veľký tlak, aby zo svojich funkcií odišli minister vnútra aj policajný prezident. Už vtedy OĽaNO tvrdilo, že pokiaľ budú miesta patriť Smeru, kauzy, o ktorých Kuciak písal, nebudú vyšetrené. Lučanský prichádza z postu šéfa Inšpekcie ministerstva vnútra, ktorého si na tento post vybral Kaliňák.

Problémom su Lučanského kauzy

„Je veľká škoda, že ministerka vnútra sa už pri výbere dočasného prezidenta neriadila princípmi, ktoré navrhuje do nového zákona o policajnom zbore,“ uviedol Grendel. Podľa neho v takom prípade by boli kandidáti na tento post verejne vypočutí a mohli sme poznať odpovede na mnohé otázky a kauzy, o ktorých sa v súvislosti s Lučanským hovorí.

„Ide o dočasné riešenie, ale nie do prijatia nového zákona, ale dovtedy, kým táto vláda neskončí,“ vyhlásil Grendel. Podľa neho všetky kauzy spájané s Lučanským sú pri stredajšej nominácii problém.

Novým dočasným policajným prezidentom bude Milan Lučanský, doterajší šéf policajnej inšpekcie. Na tlačovej besede o tom v stredu informovala ministerka vnútra Denisa Saková. Premiér Peter Pellegrini ešte v apríli oznámil, že súčasný dlhoročný šéf polície Tibor Gašpar odíde ku koncu mája. Okrem neho odchádza aj viceprezident Ľubomír Ábel. Ako ďalej Saková informovala, viceprezidentkou bude Jana Maškarová, vo vedení polície je prvou ženou. Ďalším viceprezidentom bude Róbert Bozalka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováGábor GrendelĽubomír ÁbelMilan LučanskýPeter PellegriniRobert FicoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPZ Policajný zbor SR