Nový prieskum hovorí, že SDKÚ a SaS sa do parlamentu dostanú

Volby
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) –

Spoločnosť eCall Slovakia

Spoločnosť eCall Slovakia od roku 2009 poskytuje služby v oblasti telemarketingu. „Inšpirovali sme sa tým, že aj renomované výskumné agentúry (Focus, Polis) začali v uverejňovať výskumy robené cez telefón,“ uviedol pre agentúru SITA Silvester Cintula z eCall Slovakia.

Vysvetlil, že respondenta sa najprv spýtali na vek a pohlavie, región bydliska vedeli podľa telefónneho čísla. „Podľa údajov zo štatistického úradu sme si zistili, aké je zloženie obyvateľov SR,“ dodal. Tvrdí, že dodržali kvóty v základných znakoch, ako o tom píšu sociologické poučky na internete (Galuppova metóda). Spoločnosť nie je členom Asociácie prieskumných agentúr.

Podľa najnovšieho telefonického prieskumu spoločnosti eCall Slovakia by sa do parlamentu dostalo šesť politických subjektov, tesne pred bránami parlamentu by ostali SMK a hnutie 99 percent – občiansky hlas.

Spoločnosť eCall Slovakia zrealizovala 8. marca telefonický prieskum názorov občanov na vzorke 1347 respondentov vo veku nad 18 rokov.

Lídrom v prieskume sa stal Smer-SD s podporou 38,2 percenta opýtaných. Nasleduje KDH, ktorému vyjadrilo podporu 8,4 percenta respondentov. Na treťom mieste skončil v prieskume Most-Híd (7,9 percenta), za ním Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (6,2 percenta), SDKÚ-DS (5,7 percenta) a SaS (5,3 percenta).

Pred bránami parlamentu by zostalo SMK

Tesne za hranicou zvoliteľnosti skončilo SMK, ktorú podporilo 4,8 percenta opýtaných a 99 percent – občiansky hlas so 4,6 percenta. Nad štyri percentá získali ešte Zmena zdola demokratická únia Slovenska (4,3 percenta) a SNS (4,2 percenta).

Vzorka respondentov je reprezentatívna podľa veku, pohlavia a regiónu. Opýtaní odpovedali na otázku „Keby sa parlamentné voľby mali uskutočniť už najbližší víkend, ktorej strane alebo hnutiu by ste odovzdali svoj hlas?“ Z telefonicky oslovených respondentov by 21,1 percenta voliť nešli, 19,6 percenta nechcelo alebo nevedelo odpovedať.

 Smer – sociálna demokracia  38,2
 Kresťanskodemokratické hnutie  8,4
 Most-Híd  7,9
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 6,2
Slovenská demokratická a kresťanská únie – Demokratická strana 5,7
Sloboda a Solidarita 5,3
Strana maďarskej koalície 4,8
99 % – občiansky hlas 4,6
Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska 4,3
Slovenská národná strana 4,2
Strana Slobodné Slovo Nory Mojsejovej 2,3
Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko 1,7
Ľudová strana – Naše Slovensko 1,4
Komunistická strana Slovenska 1,3
Národ a spravodlivosť – naša strana 1,2
Právo a spravodlivosť 1,1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom