Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cernak
Niekdajší kamarát Mikuláša Černáka, Miloš K., dal podľa polície koncom deväťdesiatych rokov zavraždiť Miloša Piliara zo strachu. Foto: SITA/Jozef Habočík
6. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Nový proces v kauze Černák sa nezačal, obhajca opäť nedošiel

BANSKÁ BYSTRICA 6. októbra (WEBNOVINY) – Pre neprítomnosť obhajcu Ľudovíta Štangloviča zo zdravotných dôvodov sa v pondelok nezačalo na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici nové hlavné pojednávanie s advokátom Danielom M. a ďalšími tromi osobami, obžalovanými za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby.

Sudca pondelkový termín pojednávania zrušil a ustanoví náhradného obhajcu, pretože už v predchádzajúcom konaní sa obhajca Daniela M. tesne pred pojednávaním ospravedlňoval. Nový proces s Danielom M. a spoluobžalovanými bude pokračovať o týždeň 13. októbra, ale bez účasti advokáta a manželov z Liptova, ktorí požiadali, aby súd konal v ich neprítomnosti.

Obhajca má vraj na krku viacero trestných činov

Nové pojednávanie sa uskutoční na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Ten na základe dovolania obžalovaných zrušil pôvodné verdikty prvostupňového i odvolacieho súdu. Dovolací senát medzi hlavné dôvody svojho verdiktu uviedol, že pri pôvodných rozhodnutiach prvostupňového i odvolacieho súdu bolo viacnásobne hrubo porušené právo na obhajobu a právo na spravodlivý proces, ktoré okrem vnútroštátnych právnych noriem garantujú medzinárodné dohovory záväzné pre SR.

Prípad advokáta Daniela M. a troch spoluobžalovaných sa tak vracia na pracovisko Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici po šiestich rokoch od vyhlásenia rozsudku. V októbri 2008 samosudca odsúdil Daniela M. obžalovaného za korupciu pri žiadostiach o prepustenie z väzby na osem rokov väzenia a peňažný trest 500-tisíc korún (16,6-tisíca eur). Ďalším trom obžalovaným vymeral po dva roky nepodmienečne.

Daniel M. sa podľa obžaloby dopustil viacerých trestných činov, preto súd použil sprísňujúcu, tzv. asperačnú zásadu. Išlo o trestné činy prijímanie úplatku a pomoc pri tomto trestnom čine vo vzťahu k verejnému činiteľovi, ktorým bol sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslav M. Ten zomrel na infarkt v novembri 2005. Vina Daniela M. a jeho troch spoluobžalovaných bola podľa sudcu preukázaná rozsiahlym dokazovaním, výpoveďami svedkov a ďalšími dôkazmi. Išlo najmä o odpočúvania telefonických hovorov advokáta a kancelárie sudcu Krajského súdu v Banskej Bystrici Miroslava M., ktorý sa podľa obžaloby s obžalovaným advokátom delil o úplatky.

Advokát korupciu poprel

Obžalovaní Róbert Sch. z Brezna a manželia Danuša a Hilmi B. z Beňadikovej v okrese Liptovský Mikuláš vtedy dostali po dva roky nepodmienečne za to, že advokátovi dali úplatky za prepustenie príbuzných z väzby a on sa s nimi delil s nebohým sudcom. Obžalovaný advokát akúkoľvek korupciu poprel. Tvrdí, že išlo iba o odmeny za právne služby.

Rovnako za nevinného sa považuje i Róbert Sch., ktorý mu podľa obžaloby dal úplatok za vybavenie prepustenia z väzby svojho brata Petra. Úplatok popreli i manželia Danuša a Hilmi B. Peniaze, ktoré dala Danuša B. obžalovanému Danielovi M. v hoteli Ďumbier v Brezne, boli údajne za obhajobu ich synov Násira a Ferasa.

Na novom pojednávaní sa Daniel M. a spoluobžalovaní manželia z Beňadikovej písomne ospravedlnili a požiadali, aby súd konal v ich neprítomnosti aj v ďalších termínoch. Neospravedlnil sa iba štvrtý obžalovaný Peter Sch. z Brezna, ktorý predvolanie prevzal ešte v auguste. Sudca upozornil jeho obhajcu Ľubomíra Samuela, že ak sa klient na pojednávanie nedostaví, uvalí na neho väzbu.

V novom procese sa súd bude zaoberať aj ďalšou obžalobou na Daniela M. za korupciu. Prokurátor mu kladie za vinu, že od istého Ladislava Š. vo februári 2005 zobral úplatok 70-tisíc korún (2323 eur). Za to s kamarátom sudcom vybavil podmienečné prepustenie z výkonu trestu jeho syna.

Odporúčané články

Podnikateľka Nora Mojsejová je na slobode, opustila väzenie Slovenských lekárov súdia pre pôrody s tragickými koncami

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...