Nový Zéland vyšle na pomoc turistom vojenské vrtuľníky

Zemetrasenie na Novom Zélande
Mestečko Kaikoura, ktoré ničivé zemetrasenie postihlo asi najviac, je zo všetkých smerov v podstate odrezaná od sveta. Foto: SITA/AP

WELLINGTON 14. novembra (WebNoviny.sk) – Nový Zéland plánuje v utorok poslať vojenské vrtuľníky a loď námorných síl na záchranu približne 1000 turistov a stoviek obyvateľov, ktorí po pondelkovom silnom zemetrasení uviazli v pobrežnom mestečku Kaikoura. Dôsledky otrasov totiž znemožnili prístup vlakov a automobilov do tejto oblasti, pripomenula tlačová agentúra AP.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo novozélandský Južný ostrov krátko po polnoci na pondelok miestneho času a epicentrum sa nachádzalo práve blízko Kaikoury. Vyžiadalo si dva ľudské životy a vyvolalo aj malé prívalové vlny cunami. Dalo tiež do pohybu skaly a pôdu, ktoré zavalili hlavné cesty a spôsobili trhliny na vozovkách.

Kaikoura s približne 2000 obyvateľmi je obľúbenou destináciou medzi cestovateľmi, ktorí sa tam zúčastňujú na pozorovateľských expedíciách za veľrybami alebo obdivujú výhľady na hory. Zemetrasenie však zničilo zásobárne vody a kanalizačné systémy, ľudia sa nemajú ako dostať preč. „Kaikoura je zo všetkých smerov v podstate odrezaná od sveta,“ povedal pre agentúru AP brigádny generál vojenského letectva Darryn Webb. „Je nevyhnutné pomôcť mestu, pretože si nemôže pomôcť samo,“ dodal.

V prípade núdze zhodia zásoby do mesta vrtuľníky

Webb informoval, že armáda plánuje od utorka začať používať štyri vrtuľníky NH90, aby tak mohla previezť do bezpečia približne 18 ľudí naraz. Z mesta Auckland v pondelok neskoro večer vyrazí na plavbu aj loď, ktorá môže potenciálne vyzdvihnúť stovky ľudí, ak to počasie dovolí. „Odvezieme odtiaľ mnoho ľudí a veľkú časť ich majetku, a tak rýchlo, ako sa len dá,“ ubezpečil Webb.

Brigádny generál však upozornil, že predpovede počasia nevyzerajú priaznivo a záchranná operácia môže trvať niekoľko dní. Webb dodal, že v prípade núdze bude vojenské transportné lietadlo C-130 zhadzovať do mesta palivo, vodu, potraviny a ďalšie zásoby.

Silné dotrasy v pondelok pokračovali po celom Novom Zélande a desili už aj tak vyčerpaných obyvateľov. Ničivé zemetrasenie z roku 2011 väčšinu krajiny nepostihlo, zasiahlo predovšetkým mesto Christchurch a zabilo tam 185 ľudí. Patrilo k najhorším katastrofám Nového Zélandu a spôsobilo škody za 25 miliárd dolárov.

Pondelňajšie zemetrasenie spôsobilo škody aj v hlavnom meste Wellington a takisto ho silno pocítili i v Christchurchi. Podľa slov obyvateľov otrasy trvali okolo troch minút. Polícia oznámila, že jeden človek zahynul v Kaikoure a ďalší v neďalekom lyžiarskom stredisku Mt. Lyford. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia v Kaikoure.

Premiér hovorí o absolútnej skaze

Premiér John Key si skazu mestečka Kaikoura pozrel z helikoptéry, pretože dotrasy rozvírili dolu na zemi prach zo zosuvov pôdy. Autá ležali prevrátené na boku a časti ciest boli viditeľne neprejazdné. „Je to absolútna skaza,“ povedal Key.

Neskôr sa už premiér prešiel touto oblasťou a stretol sa s miestnymi obyvateľmi. Odhadol, že vypratávacie práce budú stáť miliardy dolárov a toto odpratávanie trosiek a zatarasených ciest môže trvať celé mesiace. Video nakrútené z vrtuľníka neďaleko Kaikoury zachytávalo tri kravy uviaznuté na zatrávnenej vyvýšenine ako na izolovanom ostrove, ktorý vznikol, keď sa okolitá pôda pri zemetrasení prepadla do hĺbky. Dve dospelé kravy a teliatko na fliačiku zatrávnenej pôdy teraz obkolesujú hlboké rokliny – práve tam zvieratá stáli, keď sa začali otrasy.

Zatiaľ nie je známe, komu tento dobytok patrí a čo sa podniká na jeho záchranu, napísala agentúra AP. Desať miliónov kusov dobytka na Novom Zélande hladko počtom prevyšuje jeho 4,7 milióna obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom