Nový župan Baška chce Trenčianskemu kraju venovať rozpočet

Baška
Jaroslav Baška sa stal predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 10. novembra (WEBNOVINY) – Novým predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK) bude podľa neoficiálnych výsledkov Jaroslav Baška zo Smeru-SD. Počas volieb mu svoj hlas odovzdalo 53,45 percenta voličov.

VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

„Bezprostredné pocity sú naozaj dobré. Ja som nerátal, že by som to urobil v tom prvom kole, ale keď som videl, ako pribúdajú percentá zrátaných hlasov, vravím si, že to môže vyjsť a teda to vyšlo,“ povedal bezprostredne po zverejnení výsledkov Baška.

Ako prvá mu k víťazstvu pogratulovala manželka. Bašku si zvolila nadpolovičná väčšina zo všetkých voličov, ktorí prišli v sobotu k volebným urnám. Je to vôbec prvýkrát v histórii existencie samosprávnych krajov, čo bol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja zvolený v prvom kole.

Prvá vec, ktorej sa chce Baška vo funkcii predsedu venovať, je rozpočet kraja. „Je to jediný z krajov, ktorý nemá schválený rozpočet na tento rok a dôležité preto bude pripraviť naozaj dobrý rozpočet na rok 2014 a zároveň nejakým spôsobom uzavrieť tento aktuálny rok 2013,“ hovorí Baška.

Náročné podľa neho bude tiež prejsť všetky zmluvné záväzky, ktoré kraj má a pripraviť zodpovedný rozpočet. „Ten maratón, ktorý sme mali počas leta, keď sme navštívili všetkých 276 miest a obcí Trenčianskeho kraja, je v porovnaní s tým maratónom, ktorý nás čaká teraz vo funkcii župana a poslancov zastupiteľstva, bude oveľa ťažší a dlhší,“ skonštatoval.

Baška
Foto: SITA/Tomáš Somr

Nízku účasť na voľbách v kraji Baška očakával, hovorí však, že je to škoda. Počas svojej kampane sa snažil vysvetliť ľuďom kompetencie kraja, neznalosť mnohých ho však nepríjemne prekvapila. „Tu si myslím, že je naozaj potrebné zapracovať, vysvetľovať ľuďom, v čom môže byť samosprávny kraj nápomocný,“ vyhlásil.

Kandidát pravicovej koalície KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, SaS, OKS, Nová väčšina – Dohoda Jozef Lohyňa na svojho súpera nestačil, skončil na druhom mieste, čo ho sklamalo.

Celkovo v Trenčianskom kraji kandidovalo na predsedu šesť ľudí, na 45 poslaneckých miest 300.

Výsledky krajských volieb v Trenčianskom kraji

Kandidát
Počet hlasov

Podiel hlasov v %

Jaroslav Baška (Smer-SD)
43 745
53.45
Jozef Lohyňa (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, SaS, OKS, Nová väčšina – Dohoda)
16 111
19.68
Juraj Smatana (Zmena zdola)
10 058
12.29
Peter Palko (KSS)
4164
5.08
Ľubomír Žabár (nezávislý)
4110
5.02
Marián Herdel (nezávislý)
3641
4.44

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Baška