Novým egyptským prezidentom je Muhammad Mursí

Muhammad mursi
Nový egyptský prezident Muhammad Mursí Foto: SITA/AP Fredrik Persson
Egypt
Foto: SITA/AP Bernat Armangue

KÁHIRA 24. júna (WEBNOVINY) – Novým egyptským prezidentom sa stal islamista a kandidát Moslimského bratstva Muhammad Mursí.

V nedeľu to oznámila volebná komisia, ktorá zverejnila výsledky druhého kola prezidentských volieb.

Mursí podľa komisie získal 51,73 percenta hlasov a porazil tak bývalého premiéra Ahmada Šafíka. Nový, demokraticky zvolený prezident nahradí vo funkcii zvrhnutého lídra Husního Mubaraka.

Pôvodne mali byť výsledky zverejnené vo štvrtok, no volebná komisia musela ešte preskúmať odvolania právnikov oboch kandidátov voči porušeniam kampane a spornému sčítavaniu hlasov. Za víťaza druhého kola prezidentských volieb v Egypte zo 16. a 17. júna sa totiž vyhlásili Mursí aj Šafík.

Armáda, ktorá je pri moci od Mubarakovho pádu a ktorá má novému prezidentovi odovzdať vedenie krajiny, si už stihla posilniť svoje právomoci.

Na základe nového ústavného dekrétu Najvyššia rada ozbrojených síl preberá úlohy parlamentu po tom, ako jeho činnosť minulý týždeň ukončil verdikt ústavného súdu, podľa ktorého sa parlamentné voľby na prelome rokov konali v rozpore s ústavou a ich výsledky sú preto neplatné.

Dokument dopĺňajúci dočasnú ústavu z marca 2011 taktiež stanovuje, že ďalšie parlamentné voľby sa nesmú uskutočniť dovtedy, kým v krajine nezačne platiť nový základný zákon.

Obrazom: Egypt si zvolil nového prezidenta

https://www.youtube.com/watch?v=5kpThHfE4Bg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmad ŠafíkMuhammad Mursí