Novým nemeckým prezidentom sa stal Joachim Gauck

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Gauck
Nemecká kancelárka Angela Merkelová gratuluje novozvolenému prezidentovi Joachimovi Gauckovi Foto: SITA/AP

BERLÍN 18. marca (WEBNOVINY) – Novým nemeckým prezidentom sa stal v nedeľu bývalý aktivista, bojovník za ľudské práva a evanjelický pastor Joachim Gauck, za ktorého sa postavila jasná väčšina členov špeciálneho volebného orgánu označovaného ako Spolkové zhromaždenie.

Informoval o tom predseda nemeckého parlamentu Norbert Lammert, podľa ktorého Gaucka podporilo 991 z 1232 hlasujúcich voliteľov. Na čele najväčšej európskej krajiny tak budú prvýkrát hneď dvaja lídri, ktorí žili a vyrastali v niekdajšom východnom bloku. Z bývalej komunistickej časti Nemecka totiž pochádza aj kancelárka Angela Merkelová. Prezident má však v nemeckom právnom systéme iba ceremoniálnu funkciu a nedisponuje výkonnými právomocami.

Gauck na prezidentskom poste nahradí Christiana Wulffa, Merkelovej nominanta, ktorý rezignoval vo februári pre podozrenia z korupcie. Podľa nemeckej ústavy musia takzvaní volitelia Spolkového zhromaždenia hlasovať o nástupcovi najneskôr po 30 dňoch a lehota vypršala práve v nedeľu.

Zhromaždenie je zložené zo všetkých členov parlamentu (Spolkového snemu) a rovnakého počtu zástupcov 16 spolkových krajín. Proti evanjelickému pastorovi stála nakoniec iba nominantka krajnej ľavice, bojovníčka proti nacizmu Beate Klarsfeldová, 72-ročnú ikonu boja proti komunizmu však nijako neohrozila.

Na jeho strane podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky stojí aj verejnosť. Z výsledkov vyplýva, že Gauck sa teší až 80-percentnej podpore.

Profil Joachima Gaucka

Gauck
Foto: SITA/AP

Joachim Gauck sa narodil 24. januára 1940 v prístavnom meste Rostock, ktoré bolo v tom čase súčasťou Východného Nemecka. Jeho otca, skúseného námorníka v 50. rokoch zatkli a poslali do pracovného tábora (gulagu) na Sibír, kde prežil štyri roky. To mladého Gaucka inšpirovalo k boju za slobodu, demokraciu a ľudské práva.

Jeho cítenie upevnilo pretrvávajúce prenasledovanie jeho rodiny. Keďže mu jeho kádrový profil neumožnil študovať vytúženú žurnalistiku, dal sa na teológiu a stal sa evanjelickým pastorom. Stále však bol pod prísnou kontrolou východonemeckej tajnej služby Stasi. Bolo tomu tak až do roku 1989 a pádu Berlínskeho múru, o čo sa svojou občianskou aktivitou výrazne pričinil.

Krátko po páde Železnej opony ho vtedajší kancelár Helmut Kohl poveril vyšetrovaním archívov Stasi, ktorým sa intenzívne venoval až do vypršania svojho mandátu v roku 2000. Vo svojom boji za odsúdenie zločinov komunizmu však pokračoval aj naďalej. Prvú šancu stať sa prezidentom 82-miliónovej krajiny mal v roku 2010 po nečakanom odstúpení Köhlera. Nakoniec však tesne prehral s vládnym kandidátom Christianom Wulffom.

Gauck, ktorého niekedy označujú aj za „nemeckého Nelsona Mandelu“ či „nemeckého Václava Havla“, získal za svoje úsilie viacero ocenení. V rámci zahraničnej politiky je zástancom úzkych vzťahov s USA a podporoval aj útoky síl NATO proti srbským cieľom v roku 1999 či vojenskú misiu v Afganistane.

Gauck je ženatý, no so svojou manželkou už viac ako 20 rokov nežije. Majú spolu dvoch synov a dve dcéry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Angela MerkelováHelmut KohlJoachim Gauck