Novým predsedom NKÚ je bývalý šéf SIS, navrhol ho Frešo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Novým predsedom NKÚ je bývalý šéf SIS, navrhol ho Frešo
Kandidáta Pavla Freša Karola Mitríka podporilo v tajných voľbách 82 zo 142 prítomných poslancov. Foto: Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Poslanci v utorok počas deviateho dňa 51. schôdzi parlamentu zvolili predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Novým šéfom NKÚ sa stal Karol Mitrík.

Parlament ho zvolil v tajných voľbách, keď ho podporilo 82 zo 142 prítomných poslancov. Proti hlasovalo 43 poslancov, 16 sa zdržalo. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov tajnej voľby. Sedemročné funkčné obdobie začne Mitríkovi plynúť od 21. mája. Niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca za SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Mitríka navrhol za kandidáta poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Crkoňová získala len päť hlasov

Neúspešní kandidáti na šéfa NKÚ Henrieta Crkoňová a Maroš Žilinka gratulujú Karolovi Mitríkovi k zvoleniu za predsedu NKÚ. „Chcem pogratulovať pánovi Mitríkovi, že bol zvolený za nového predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Zároveň mu chcem popriať, aby naplnil to, čo sa od tohto úradu očakáva,“ uviedla vo svojom stanovisku Crkoňová. S gratuláciou a prianím veľa síl pri napĺňaní ústavného poslania sa k nej pridáva aj ďalší nezvolený kandidát Maroš Žilinka.

Bývalá kvestorka Univerzity Palackého v Olomouci a exšéfka služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrieta Crkoňová, ktorá bola kandidátkou Mariána Kvasničku (KDH) a Štefana Kuffu (OĽaNO), získala päť hlasov zo 142 prítomných zákonodarcov. Proti Crkoňovej hlasovalo 77 poslancov, zdržalo sa 59.

Crkoňová zároveň poďakovala svojim protikandidátom za korektnosť. „Touto cestou chcem zároveň poďakovať obom mojim protikandidátom, že sme boli v tejto voľbe voči sebe korektní,“ uviedla Crkoňová. Ako dodala, je rada, že bol v stredu zvolený nový predseda NKÚ, pretože táto voľba dlhodobo traumatizovala spoločnosť.

Prokurátor a bývalý štátny tajomník rezortu vnútra za Daniela Lipšica Maroš Žilinka, ktorého nominovalo KDH a ďalšie opozičné strany, získal vo voľbách podporu 54 zo 142 prítomných poslancov. Proti bolo 65 zákonodarcov, zdržalo sa ich 22. Žilinka poďakoval všetkým svojim podporovateľom. „Sľubujem, že v boji za spravodlivosť a napĺňanie ideí právneho štátu nepoľavím,“ dodal.

Smer chcel, aby opozícia hlasovala do posledného človeka

Diskusia k voľbe trvala v utorok necelých sedem hodín začala sa o 14:00, skončila sa o 20:30. Vystúpilo v nej 15 poslancov. Hoci národná rada rokuje štandardne do 19:00, predseda parlamentu Peter Pellegrini presadil, aby o NKÚ diskutovali do 21:00.

Návrh, aby sa rokovalo do 21:00 a nie do noci, predložil poslanec Daniel Lipšic a plénum ho odsúhlasilo. Lipšic a aj Igor Matovič (OĽaNO) Pellegrinimu pripomenuli jeho slová po nástupe do funkcie, keď sa vyslovil, že parlament nebude rokovať v noci.

Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post šéfa NKÚ po parlamentných voľbách v roku 2012. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom.

Smer-SD a Fico argumentovali, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Neskôr prišlo KDH s kandidátom Marošom Žilinkom. Z volieb ho však stiahlo.

V lete 2014 sa hovorilo, že Smer-SD je pripravený podporiť Pavla Hrušovského. Bývalý šéf NR SR Pavol Paška však voľbu nevypísal. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012. Keďže parlament doteraz nevedel zvoliť jeho nástupcu, zostával na čele úradu.

Životopis Karola Mitríka

Ing. Karol Mitrík sa narodil 23. októbra 1946 v Spišskej Novej Vsi. Vyštudoval Strednú poľnohospodársku technickú školu v Spišskej Novej Vsi a Agronomickú fakultu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Absolvoval kurz efektívneho manažmentu na City University Bratislava a v Spojených štátoch amerických študoval odbor fungovanie verejnej správy a jej vplyv na vytváranie pracovných miest.

Od roku 1968 do roku 1989 bol Karol Mitrík prevádzkovým technikom v Štátnom majetku Spišská Nová Ves, š.p., neskôr bol predsedom poľnohospodárskeho družstva Iliašovce. V rokoch 1991 až 2006 predstaviteľ miestnej samosprávy v Spišskej Novej Vsi – zástupca primátora, prednosta mestského úradu, od roku 1994 primátor mesta. V tom čase bol aj predsedom predstavenstva tepelného podniku Spišskej Novej Vsi Emkobel, členom predstavenstva mestského hotela Metropol a členom valného zhromaždenia Lesy mesta.

V rokoch 2002 až 2006 poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu (SDKÚ) – člen výboru pre verejnú správu, osobitného kontrolného výboru pre kontrolu SIS a výboru pre kontrolu použitia informačno-technických pomôcok. V rokoch 2006 až 2010 poslanec mestského zastupiteľstva v Spišskej Novej Vsi, v roku 2010 sa stal aj konateľom spoločnosti DND Trade.

V rokoch 1994 až 2002 bol Karol Mitrík členom rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), predsedom regionálneho združenia miest a obcí Spiša a prvým viceprezidentom Únie miest a obcí Slovenska (ÚMS). V rokoch 1993 až 2000 bol členom výkonnej rady Hokejového klubu Spišskej Novej Vsi, bol aj jeho prezidentom.

Dlhoročný člen Jazdeckého oddielu Sláva Spišská Nová Ves, bol aj členom Rotary klubu. Medzi jeho záujmy patrí cestovanie, šport a verejné dianie. V auguste 2010 sa stal Karol Mitrík riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS), v tejto funkcii pôsobil do mája 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičKarol MitríkMaroš ŽilinkaPavol FrešoPavol PaškaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradNR SR Národná rada Slovenskej republiky