Novým prezidentom Guatemaly je bývalý generál

Bez názvu
Otto Pérez Molina a Roxana Baldetti Foto: SITA/AP

GUATEMALA 7. novembra (WEBNOVINY) – Bývalý generál a kandidát nacionalistickej Národnej strany (PN) Otto Pérez Molina zvíťazil v prezidentských voľbách v Guatemale. Po sčítaní 96 percent hlasov získal 54,5 percenta oproti 45,5 percenta jeho súpera Manuela Baldizona, vyplýva to z výsledkov Najvyššieho volebného tribunálu. Pérez sa stane vôbec prvým vojenským príslušníkom armády na čele krajiny od konca občianskej vojny v roku 1990.

Nový prezident má pred sebou nielen zložité obdobie reforiem a šetrenia, ale aj tvrdého politického vyjednávania, keďže v kongrese bude disponovať len 54 zo 158 kresiel. Do kresla viceprezidentky má v histórii krajiny prvýkrát zasadnúť žena, Roxana Baldetti.

Druhé kolo prezidentských volieb sa v stredoamerickej krajine konalo v nedeľu. Pérez nahradí vo funkcii prezidenta Álvara Coloma. V predvolebnej kampani sľúbil zintenzívnenie boja proti zločinnosti.

Pérez pred štyrmi rokmi tesne prehral súboj o post hlavy štátu s Colomom. Jeho hnutie spustilo masívnu kampaň a jeho heslá o skoncovaní so zločinom s pomocou „tvrdej ruky“ aj s pomocou armády u obyvateľov latinskoamerickej krajiny zabrali. Generál pôsobil v armáde aj v 90. rokoch, teda v období, keď ozbrojené zložky mali páchať zločiny proti ľudskosti na civilnom obyvateľstve.

Viac ako polovica 14-miliónovej Guatemaly, kde sa len pred 15 rokmi skončila 36-rokov trvajúca občianska vojna, žije v chudobe. Kampaň v krajine známej majskou kultúrou bola zameraná hlavne proti nekontrolovanému drogovému násiliu gangov ako mexický Zetas. Podľa OSN zostáva v Guatemale nepotrestaných okolo 98 percent zločinov, počtom 18 vrážd za deň presahuje šesťkrát celosvetový priemer, podvýživou trpí 49 percent detí a 30 percent populácie je negramotná. Politológovia vyčítali kandidátom slabú kampaň v boji proti chudobe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom