Novým prezidentom UEFA sa stal Aleksander Čeferin

Novým prezidentom UEFA sa stal Aleksander Čeferin
Aleksander Čeferin, ktorý je aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu (NZS), bol favoritom na post šéfa UEFA a víťazstvo vo voľbách. Foto: SITA/AP

ATÉNY 14. septembra (WebNoviny.sk) – Siedmym riadnym prezidentom v 62-ročnej histórii Európskej futbalovej únie (UEFA) sa stal Aleksander Čeferin. Štyridsaťosemročný Slovinec (nar. 13. októbra 1967) dostal v tajnom hlasovaní dôveru delegátov na XII. mimoriadnom kongrese UEFA v gréckych Aténach.

Svojho jediného súpera, o dvadsať rokov staršieho Holanďana Michaela van Praaga, zdolal pomerom hlasov 42:13. Nikto z 55 delegátov sa nezdržal hlasovania. Čeferin nahradil v pozícii prvého muža európskeho futbalu dištancovaného Francúza Michela Platiniho, ktorý viedol UEFA od roku 2007 do roku 2015. „Moje malé nádherné Slovinsko je hrdé. Verím, že jedného dňa budete na mňa hrdí aj vy,“ povedal po svojom zvolení Čeferin, ktorého ako prvý z gratulantov objal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.

Čeferin bol favoritom na post šéfa UEFA

Aleksander Čeferin, ktorý je aj prezidentom Slovinského futbalového zväzu (NZS), bol favoritom na post šéfa UEFA a víťazstvo vo voľbách. Na čelo národnej asociácie sa postavil v roku 2011, v rámci Európskej futbalovej únie pracoval ako podpredseda právnej komisie UEFA a bol aj členom disciplinárnej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Za Čeferina sa ešte pred začiatkom mimoriadneho kongresu v gréckej metropole vyslovili Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, Turecko, Cyprus, Írsko, Rusko a väčšina krajín východnej Európy, súhlasné stanovisko a podporu Čeferina deklaroval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), za ktorý v Aténach hlasoval prezident SFZ Ján Kováčik.

Na nového šéfa Európskej futbalovej únie Aleksandra Čeferina čaká po Michelovi Platinim výzva v podobe dvaapolročnej kapitoly (do marca 2019) starostlivosti o 55 členov rodiny UEFA.

Pomôcť mu mala kritika tajnej dohody

Slovincovi mohla v kampani pomôcť aj kritika tajnej dohody o budúcnosti Ligy majstrov. Pred voľbami vyslovil sklamanie, že UEFA podľahla tlaku veľkoklubov a priznala právo štyroch miesteniek priamo v hlavnej fáze španielskej, anglickej, nemeckej aj talianskej lige, aby zabránila utvoreniu konkurenčnej Super Ligy. „Celý proces nebol v poriadku, pretože nik o ňom neinformoval. Nikto nevedel, čo sa deje. Rozhodla úzka skupina. Nedostatočná informovanosť je hlavný dôvod, prečo sú teraz ostatné kluby a národné asociácie nahnevané,“ uviedol Čeferin.

Každý delegát XII. mimoriadneho kongresu v Aténach mal jeden hlas; víťaz musel získať v prvom kole absolútnu väčšinu, čiže minimálne o jeden hlas viac, ako je polovica pléna, v prípadných nasledujúcich kolách stačila jednoduchá väčšina. Víťaz stredajších aténskych volieb Čeferin sa automaticky stal aj viceprezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Prehľad doterajších prezidentov Európskej futbalovej únie (UEFA):

1954 – 1962 Ebbe Schwartz (Dán.)

1962 – 1972 Gustav Wiederkehr (Švaj.)

1973 – 1983 Artemio Franchi (Tal.)

1983 – 1990 Jacques Georges (Fr.)

1990 – 2007 Lennart Johansson (Švéd.)

2007 – 2015 Michel Platini (Fr.)

2016 – 2019 Aleksander Čeferin (Slovin.)

Pozn.: UEFA dočasne viedli aj Sándor Barcs (Maď., 1972 – 1973) a Ángel María Villar (Šp., 2015 – 2016).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksander ČeferinJán KováčikMichel Platini