Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ižold
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jozef Ižold Foto: SITA
8. 01. 2014 10:50 Ostatné od SITASITA Diskusia

Novým provinciálom saleziánov bude Jozef Ižold

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Saleziáni dona Bosca na Slovensku budú mať nového provinciála na šesťročie 2014-2020. Je ním Jozef Ižold. Na šesť rokov ho do tohto úradu vymenoval hlavný predstavený saleziánov Pascual Chávez. Ako povedal dnes pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, Ižold bude v poradí ôsmym provinciálom slovenskej provincie, a prvým z generácie „ponovembrových“ saleziánov. Do úradu nastúpi v júni, keď skončí svoj šesťročný mandát doterajší provinciál don Karol Maník.

Jozef Ižold sa narodil 30. januára 1964, v Rybníku nad Hronom, okres Levice. Zmaturoval na gymnáziu v Leviciach v roku 1982. Pred i po výkone základnej vojenskej služby pracoval v SES Tlmače, a tri roky aj v Štátnom drevárskom výskumnom ústave v Bratislave ako technik. Pre kňazské povolanie sa rozhodol už na gymnáziu, no pre opätovné neprijatie na vtedy jedinú bohosloveckú fakultu v Bratislave prijal podľa Hamráčka radu istého kňaza vstúpiť k saleziánom. Po absolvovaní ročného noviciátu v Poprade, zložil 10. augusta 1991 svoje prvé rehoľné sľuby. Teologické štúdiá absolvoval v talianskom Turíne, za kňaza bol vysvätený 20. januára 2001 v Žiline.

Počas postgraduálnych štúdií sa špecializoval v odbore filozofia a dosiahol titul licenciát. Od roku 2000 vyučoval na Rímskokatolíckej Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK, na detašovanom pracovisku v Žiline. Tam bol aj členom formačnej komunity saleziánskych študentov filozofie. V rokoch 2005-2008 bol členom provinciálnej rady. V júni 2008 ho hlavný predstavený saleziánov vymenoval za provinciálneho vikára slovenských saleziánov a po troch rokoch bol v tejto úlohe znova potvrdený.

Saleziáni dona Bosca sú rehoľa v rámci Katolíckej Cirkvi. Založil ju kňaz svätý Ján Bosco v roku 1859 v talianskom Turíne. Hlavným poslaním rehole je výchovná práca s mládežou. Na Slovensku sú saleziáni od roku 1924, aktuálne ich pod Tatrami pôsobí 212 v 18 mestách. Do slovenskej provincie patria aj dve komunity v Rusku a jedna v Azerbajdžane.

SITA

Doterajší provinciáli saleziánov od vzniku slovenskej saleziánskej provincie roku 1939:

+ Jozef Bokor 1939-1968

+ Andrej Dermek 1968-1981

+ Jozef Kaiser 1981-1993

Ernest Macák 1993-1999

Vladimír Fekete 1999-2005

Štefan Turanský 2005-2008

Karol Maník 2008-2014

Odporúčané články

Duchovné slovo na sviatok Zjavenia Pána Duchovné slovo na 2. nedeľu po Narodení Pána

Neprehliadnite

Peter Sagan má na Amstel Gold Race dobré šance, jeho forma ide hore Sloboda médií na Slovensku si pohoršila, reportéri hodnotia útoky Fica aj prítomnosť oligarchov Facebook vraj „nechtiac“ importoval emailové kontakty viac ako milióna užívateľov bez ich súhlasu Veľkonočné sviatky zatvoria väčšinu obchodov. Ktoré prevádzky budú otvorené? Foto: Banská Bystrica zažila bujaré oslavy majstrovského hetriku Foto: Smejúci sa moslimovia pred katedrálou Notre Dame počas požiaru bol hoax Slováci budú mať hlbšie do peňaženky, ceny chleba a pečiva sa zvýšia Smer-SD klesol pod 20 percent, Sulíkovci vypadli z prvej trojky a Most-Híd by nebol v parlamente

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.