NR SR: Poslanci o vybavovaní reštitučných nárokov

Chovan
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Odstrániť nejednoznačnosť v praxi a na to nadväzujúcu zdĺhavosť pri vybavovaní reštitučných nárokov je cieľom návrhu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde, ktorý v utorok pred poslancami Národnej rady predniesol minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan. Rezort ním reaguje na pretrvávajúce problémy pri poskytovaní náhradných pozemkov Slovenským pozemkovým fondom. Rozširuje okruh pozemkov, ktoré nie je možné vydať ako náhradné pozemky. Malo by sa tak predísť situáciám, keď Slovenský pozemkový fond vydá ako náhradný taký pozemok, ktorý je následne potrebné využiť vo verejnom záujme.

Minister pôdohospodárstva predstavil pred plénom tiež návrh zákona o lesnom reprodukčnom materiáli, ktorého cieľom je usporiadať práva a povinnosti pri produkcii lesného reprodukčného materiálu a jeho uvádzaní na trh tak, aby spolu so zákonom o lesoch tvorili ucelený, fungujúci systém právnej úpravy lesného hospodárstva. Novelou zákona o hnojivách chce rezort rozšíriť kontrolný mechanizmus nad aplikáciou sekundárnych zdrojov živín do pôdy, t. j. látok organického alebo anorganického pôvodu, neobsahujúcich rizikové prvky alebo rizikové látky, ktoré sú po predpísanej úprave. V prvom čítaní predniesol šéf rezortu pôdohospodárstva tiež novelu katastrálneho zákona.

Novelami z dielne ministerstva pôdohospodárstva (MP) sa začal piaty deň rokovania 48. schôdze národnej rady. Plénum má na programe najmä poslanecké návrhy. Konzervatívni demokrati Slovenska sa novelou zákona o zdravotníckej starostlivosti pokúsia presadiť obmedzenie používania abortívneho antikoncepčného prostriedku. Ich cieľom je zaviesť informatívny súhlas pri jeho predpise. Poslanci by mali prerokovať okrem iných tiež návrh na zriadenie Slovenského historického ústavu v Ríme, novelu vysokoškolského zákona vypracovanú poslancom za Smer-SD Mojmírom Mamojkom či návrh poslanca za SDKÚ-DS Tomáša Galbavého o obchodovaní s emisnými kvótami.

Poslancov čaká v utorok dopoludnia hlasovanie o všetkých návrhoch, ktoré prerokovali od štvrtka. K najdiskutovanejším patrila novela zákona o obecnom zriadení, ku ktorej zákonodarcovia podali viacero pozmeňovacích návrhov. Hlasovať však budú aj o zákone o voľbách do Národnej rady SR a o voľbách do europarlamentu, ktorý reaguje na rozhodnutie Ústavného súdu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Chovan