NR SR sa bude zaoberať televíziou a obnoviteľnými zdrojmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslanci nrsr
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Diskusiou k novele zákona o vysielaní a retransmisii, ktorá rieši podmienky vysielania elektronických médií vo vzťahu k jazyku či ochrane maloletých, ale aj programy pre sluchovo a zrakovo postihnutých, odštartujú dnes poslanci piaty deň 25. schôdze Národnej rady SR.

Zákonodarcovia definitívne rozhodnú i o novele zákona o Audiovizuálnom fonde. Právna norma má za cieľ pritiahnuť na Slovensko veľké filmové produkcie, podporiť investície do filmového priemyslu a tým aj vznik nových pracovných miest.

Ministerstvo kultúry chce zmenou dosiahnuť, aby filmová produkcia, ktorá preinvestuje na Slovensku dva milióny a viac prostredníctvom slovenských firiem a fyzických osôb zdaňovaných na Slovensku, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov.

Riešenie filmovej produkcie

Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič upozornil, že o dotáciách pre filmové produkcie nakoniec môže rozhodovať minister kultúry. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca za Smer-SD Jána Senka, ktorý predložil na mediálnom výbore. Senkov návrh podľa Viskupiča zrušil ustanovenie, podľa ktorého ak filmová produkcia preinvestuje na Slovensku dva milióny eur a viac, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov.

Viskupič zdôraznil, že Senkov návrh všetko necháva na dobrej vôli alebo nevôli ministra kultúry, ktorý sa môže rozhodnúť, či podľa sympatií a bez akýchkoľvek objektívnych kritérií pridelí v roku 2014 a 2015 peniaze zo štátneho rozpočtu konkrétnemu človeku, ktorý chce natáčať film.

Otázka obnoviteľných zdrojov

Parlament potom bude pokračovať v diskusii k novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Návrh okrem iného zavádza do praxe takzvané preferované palivo. Ide o plyn vznikajúci pri hutníckej výrobe, ktorý sa zaraďuje medzi druhotný energetický zdroj. „Druhotné energetické zdroje sú vedľajšími formami energie, ktoré vznikajú v technologických výrobných procesoch a môžu byť znova použité v energetickom alebo technologickom procese vo forme palív alebo tepla,“ vysvetlilo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré novelu pripravilo. Právnu normu sa zaviazala prijať vláda aj v memorande, ktoré podpísala s košickou hutníckou firmou U.S. Steel po vyjednávaní o zotrvaní jej americkej materskej spoločnosti na Slovensku.

Po novom štát podporí elektrinu vyrábanú prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby do 200 megawattov. „Navrhuje sa zmeniť podmienka, pri ktorej bude možné podporiť zariadenie s výkonom nad 125 megawattov. Prísnejšou podmienkou bude využitie v palive minimálne 30 % obnoviteľných zdrojov energie. Oproti súčasnému minimálnemu podielu 20 % využitia obnoviteľného zdroja energie sa umožňuje podporiť aj plyny vznikajúce ako vedľajší produkt v metalurgickom výrobnom procese ako druhotný energetický zdroj,“ dodal rezort hospodárstva.

V novele zákona navrhuje ministerstvo okrem iného znížiť hranicu podpory, keď má výrobca elektriny z OZE nárok na doplatok, z 10 na 5 megawattov celkového inštalovaného výkonu. Novela zákona však umožní poskytnúť podporu aj pre zariadenia s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov. Musia však splniť niektoré podmienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Viskupič
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky