NR SR: SNS podporila novelu o štátnych symboloch

Parlament
Ilustračné foto Národná rada SR

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Novelu zákona o štátnych symboloch prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Odsúhlasila to dnes národná rada, okrem Smeru-SD a ĽS-HZD návrh podporila aj SNS, ktorá do parlamentu pred niekoľkými mesiacmi predložila vlastný zákon na podporu vlastenectva. Zdržala sa podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová a poslanec strany Jozef Ďuračka nehlasoval.

Poslanci za KDH vládnej koalícii vytýkali, že novelu predkladá v skrátenom legislatívnom konaní v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku. „K vlastenectvu patrí aj úcta k zákonu. Toto je jeho flagrantné porušovanie,“ uviedol podpredseda KDH Daniel Lipšic.

Šéf mediálneho výboru Pavol Abrhan zdôraznil, že pri novele zákona o štátnych symboloch neexistujú „mimoriadne okolnosti, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo hrozba značných hospodárskych škôd,“ čo sú inštitúty, za ktorých sa podľa rokovacieho poriadku môže zákon prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Právnu normu premiéra Roberta Fica v pléne predstavil minister školstva Ján Mikolaj. V školách, kde sa vyučuje podľa štátnych vzdelávacích programoch, budú v každej triede umiestnené: štátna zástava, text štátnej hymny a preambula Ústavy SR. Štátna zástava a preambula ústavy budú aj v miestnostiach, v ktorých zasadajú obecné, miestne a mestské zastupiteľstvá alebo zastupiteľstvá samosprávnych krajov.

Štátna hymna by sa mala povinne hrať pred začiatkom rokovaní Národnej rady SR, vlády a pred zasadnutím samosprávnych zastupiteľstiev. Školy budú hrať hymnu na začiatku a konci školského roka. Návrh SNS, ktorý vrátil prezident na opätovné prerokovanie poslancom, počítal s tým, že štátna hymna otvorí vyučovanie každý pondelok.

Štátni zamestnanci oproti návrhu SNS nebudú musieť skladať sľub vernosti republike pri nástupe do funkcie. Vypadáva povinnosť hrania hymny pred športovými podujatiami organizovanými národnými športovými zväzmi, text vládneho zákona hovorí o tom, že štátna hymna sa bude hrať pred začiatkom významných športových podujatí. Identicky ako pri zákone na podporu vlastenectva Slovenská televízia a Slovenský rozhlas budú každý deň medzi 23:30 a 00:30 hrávať štátnu hymnu. Účinnosť nových pravidiel navrhuje predseda vlády od začiatku školského roka 2010/11.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BelousovováDaniel Lipšic
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky