NS prepustil jedného údajného člena sýkorovcov

Sýkorovci
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Najvyšší súd prepustil z väzby obvineného 31-ročného muža zo západného Slovenska, ktorého 19. februára ako prvého z jedenástich zadržaných údajných členov podsvetia skupiny tzv. sýkorovcov vzal do väzby sudca Špecializovaného trestného súdu. Obhajkyňa obvineného podala sťažnosť. „Na neverejnom zasadnutí 8. marca 2010 senát NS SR rozhodol, že vo veci obvineného Štefana Z. sa napadnuté uznesenie zrušuje a obvinený sa prepúšťa z väzby na slobodu,“ informovala agentúru SITA kancelária predsedu NS SR.

Jedenástich mužov zadržali v utorok 16. februára na viacerých miestach počas rozsiahlej akcie v Bratislave, Senci a Pezinku. Sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z obzvlášť závažných zločinov vydieračského únosu, hrubého nátlaku, všeobecného ohrozenia, podvodu, ublíženia na zdraví, nedovoleného ozbrojovania a zločinu poškodzovania cudzej veci. Niektorým z páchateľov hrozia v prípade uznania viny doživotné tresty.

Skupina nesie meno podľa dnes už mŕtveho Miroslava Sýkoru. V minulosti bol považovaný za jedného z bossov podsvetia. Zastrelili ho i s ochrankárom pred hotelom Holiday Inn v Bratislave 6. februára 1997. Udalosť bola výsledkom dlhotrvajúceho sporu medzi Sýkorom a Petrom Križanovičom, prezývaným Duran. Ich konflikt sa údajne datuje od delenia ukradnutých peňazí z lúpeže vo VÚB Nitra z decembra 1995. Zastreleniu Sýkoru predchádzala prestrelka, pri ktorej bol Duran postrelený do nohy a museli mu ju amputovať. Križanovič zomrel v polovici apríli 1997 pri výbuchu nálože pod autom.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR