Núdzový režim v USA pokračuje, súperiace strany sa nezhodli

Obama
Foto: SITA, AP

WASHINGTON 14. októbra (WEBNOVINY) – V rokovaniach o zvýšení dlhového stropu a odblokovaní federálnej vlády v USA sa prejavujú náznaky kompromisu, nezhody však pretrvávajú v otázke konkrétneho časového plánu a úrovni vládnych výdavkov.

Vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid po stretnutí s lídrom republikánov v hornej komore Kongresu Mitchom McConnellom uviedol, že rozhovory boli produktívne a mali by priniesť pozitívny výsledok. Bližšie údaje k obsahu rokovaní neposkytol.

Demokratický senátor Dick Durbin predtým uviedol, že jeho strana navrhuje dočasné zvýšenie dlhového stropu s účinnosťou do marca alebo apríla budúceho roka. Podľa skorších vyjadrení republikánov by mal nový dočasný dlhový limit platiť iba šesť týždňov.

Rozpočtový spor medzi demokratmi a republikáni spôsobil, že federálna vláda v USA funguje už druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce vládnych zamestnancov muselo nastúpiť na neplatenú dovolenku.

Bez dohody o zvýšení dlhového limitu hrozí, že USA sa po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bilióna USD.

Šéfka MMF varuje USA pred drastickým znižovaním výdavkov

Príliš drastické výdavkové škrty v USA by mohli ohroziť zotavenie globálnej ekonomiky. Uviedla to v nedeľu šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. USA potrebujú reformovať výdavky v oblastiach, akými sú zdravotníctvo a dôchodkové zabezpečenie, mali by však zvoliť „vyvážený“ prístup, povedala Lagardeová pre televíznu stanicu NBC. Politikov v USA zároveň vyzvala na urýchlenú dohodu o obnovení financovania vlády a zvýšení dlhového stropu.

„Tempo konsolidácie musí byť rozumné, aby sa udržal rast, ktorý vytvára pracovné miesta a pomáha všetkými možnými spôsobmi,“ dodala šéfka MMF. V americkej ekonomike sa prejavuje „reálne zlepšenie“ čo dokumentujú ukazovatele z rôznych segmentov hospodárstva, od trhu s bývaním, cez automobilový priemysel a banky, až po výdavky domácností, uviedla ďalej Lagardeová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christine Lagardeová