Nútené voľno v USA straší gigantov, rozpočet je vo hviezdach

Washington, Kapitol
Foto: SITA/AP

NEW YORK 3. októbra (WEBNOVINY) – Výpadok vo financovaní verejných inštitúcií v Spojených štátoch pokračuje vo štvrtok tretím dňom a jeho koniec je v nedohľadne.

Prezident Barack Obama totiž ani v stredu nedokázal nájsť spoločnú reč s rivalmi z Republikánskej strany, ktorej poslanci sa s demokratmi nevedia dohodnúť na novom rozpočte. Ten mal do platnosti vstúpiť prvého októbra.

K dohode neprišlo ani po viac ako hodinovom stredajšom rokovaní medzi Obamom a republikánskym predsedom hornej komory parlamentu Johnom Boehnerom.

Stovky tisícov ľudí zamestnaných v štátnom sektore tak ostávajú doma, keďže im vláda bez platného rozpočtového rámca za ich prácu nemôže zaplatiť.

Demokrati aj republikáni sa navzájom obviňujú z neochoty vyjednávať a stanovujú si podmienky pre vyriešenie vzniknutej situácie. Obama už varoval pred vážnymi dôsledkami pre ekonomiku krajiny a žiada republikánov o schválenie navýšenia dlhového stropu.

Ten musí byť zvýšený do dvoch týždňov, inak USA hrozí formálny krach, čo by vážne poznačilo dobrú povesť najväčšej ekonomiky sveta na finančných trhoch. Od utorka si muselo prvýkrát za 17 rokov vziať v USA neplatené voľno takmer milión amerických federálnych zamestnancov.

Boeing varuje

Boeing
Foto: SITA/AP

Pozastavenie činnosti amerických federálnych úradov už začína ohrozovať niektorých veľkých zamestnávateľov. Tí varujú, že ak sa čoskoro situácia nevyrieši, budú musieť neplatené voľno udeliť tisícom svojich zamestnancov.

Výrobca Boeingov sa bojí, že súčasná situácia môže spôsobiť meškanie dodávok nových lietadiel, a to najmä novších modelov. Na spomalenie alebo pozastavenie svojich aktivít sa pripravujú americké spoločnosti, ktorých produkcia nemôže pokračovať bez prítomnosti federálnych inšpektorov.

Výrobca lietadiel Boeing potrebuje na expedíciu hotových lietadiel certifikáty od Federálneho úradu pre letectvo (FAA), ktorý však musel na neplatené voľno poslať tretinu zo svojich 46-tisíc zamestnancov.

Podľa vyjadrenia predstaviteľov Boeingu to môže spôsobiť meškanie dodávok nových lietadiel, a to najmä novších modelov, vrátane vlajkovej lode Boeing 787 Dreamliner.

Neplatené voľno hrozí ďalším tisícom ľudí

Neplatené voľno by mohlo od budúceho pondelka dostať aj takmer 2000 zamestnancov firmy United Technologies, ktorej divízia Sikorsky Aircraft vyrába vojenské vrtuľníky Black Hawk.

Jej výrobný proces vojenskej techniky totiž auditujú a schvaľujú zamestnanci vládnej Agentúry pre správu armádnych zmlúv (DCMA), ktorí však sami dostali neplatené voľno, keďže ich zaradili do kategórie štátnych zamestnancov, ktorí nie sú kritickí pre fungovanie krajiny.

Zraniteľné sú aj americké spoločnosti, ktoré sa intenzívne spoliehajú na prísun vládnych financií. Dodávateľ obohateného uránu pre komerčné jadrové elektrárne USEC v stredu vo vyhlásení varoval, že do nového finančného roka sa mu podarilo preniesť financie iba na dva týždne prevádzky.

Jeho projekt centrifúgy v štáte Ohio, v celkovej hodnote 48 miliónov USD, totiž z 80 % financuje americká vláda, a ak sa tok financií neobnoví, doma bude musieť ostať minimálne časť z takmer 1000 zamestnancov projektu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama