O desať rokov má byť najväčšou ekonomikou sveta Čína

Cina cinska vlajka
Foto: SITA/AP

BRUSEL 29. decembra (WEBNOVINY) – Štyri európske ekonomiky patria medzi 10 najväčších hospodárstiev sveta.

Podľa britského Centra pre výskum ekonomiky a podnikania (CEBR) nemeckému hospodárstvu patri vo svete štvrtá priečka, piatou najväčšou globálnou ekonomikou je Veľká Británia, na šiestom mieste je Francúzsko a talianske hospodárstvo je ôsme najväčšie na svete. Podľa výročnej správy CEBR najväčšou ekonomikou sveta sú stále USA, po ktorých nasledujú Čína a Japonsko.

Nepriaznivo sa vyvíja postavenie ruskej ekonomiky, ktorá klesla z ôsmej na desiatu priečku. Výkonný riaditeľ CEBR Douglas McWilliams naznačil, že dôvodom ekonomického oslabenia Ruska je rola Moskvy v ukrajinskom konflikte. Ruskej ekonomike hrozí, že v roku 2015 sa zmenší o 4,5 percenta v dôsledku klesajúcich cien ropy a západných sankcií.

CEBR predpovedá, že čínska ekonomika sa stane najväčšou na svete od roku 2025. Dopredu sa posunie aj indické hospodárstvo, ktoré bude od roku 2024 treťou najväčšou globálnou ekonomikou. Britské Centrum pre výskum ekonomiky a podnikania predpokladá zmeny aj v Európe. Starnutie a zmenšovanie populácie v Nemecku spolu so slabosťou eura totiž umožnia Veľkej Británii, aby sa do roku 2030 stala najväčšou európskou ekonomikou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom