O dočasnú ochranu už môžu súdy žiadať iba niektorí podnikatelia, upozorňuje ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
biznis, podnikateľ, účty, dane
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Oddnes môžu požiadať súdy o poskytnutie dočasnej ochrany už iba niektorí podnikatelia. Od začiatku roka totiž platí zákon o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach z dielne Ministerstva spravodlivosti SR.

Po novom tak o dočasnú ochranu môžu požiadať len podnikatelia, u ktorých existuje predpoklad životaschopnosti ich podniku a súhlasia s ňou aj rozhodujúci veritelia podnikateľa.

Tento právny inštitút je podľa rezortu spravodlivosti určený pre podnikateľov, ktorí sa ocitli spravidla vo veľmi vážnej finančnej situácii, v dôsledku ktorej je ohrozená nielen súčasná, ale najmä budúca možnosť prevádzkovania podniku, a sú ohrozené existujúce pracovné miesta, know-how podniku či schopnosť uhrádzať pohľadávky veriteľov.

Priestor na sanáciu podnikateľskej činnosti

Dočasná ochrana sa bude poskytovať v pomerne rýchlom a formálnom súdnom konaní podľa vzoru registrových konaní, a to na obdobie troch mesiacov od jej poskytnutia (teda odo dňa nasledujúceho po dni zverejnenia tejto informácie v Obchodnom vestníku), s možnosťou predĺženia na ďalšie tri mesiace.

K žiadosti o predĺženie musí byť pripojený písomný súhlas dvojtretinovej väčšiny tzv. nespriaznených veriteľov a o dočasnú ochranu môže podnikateľ žiadať opätovne až po štyroch rokoch.

“Poskytnutá dočasná ochrana má vytvoriť podnikateľovi pod dočasnou ochranou najmä priestor na sanáciu podnikateľskej činnosti tým, že sa mu poskytuje pasívna a aktívna konkurzná imunita, relatívna exekučná imunita, ako aj imunita pred výkonom zabezpečovacích práv, obmedzuje sa možnosť započítania spriaznených pohľadávok, obmedzuje sa ukončovanie zmluvných vzťahov a upravuje sa spočívanie behu niektorých lehôt,” vymenúva rezort spravodlivosti.

Súdy pritom budú poskytovať ochranu iba v obmedzenom časovom období, konkrétne na dva roky.

Upravuje sa aj malý konkurz

Od začiatku roka sa zavádza, respektíve upravuje aj „malý konkurz“. Konkurz v prípade malého konkurzu je likvidačným konaním, v ktorom neexistuje alebo je zanedbateľný záujem na pokračovaní v prevádzke podniku, a tento jednoznačne prevyšuje záujem veriteľov na uspokojení ich pohľadávok.

„Nízkonákladový, rýchly, malý konkurz je určený pre malé firmy, podnikateľov (povedzme reštaurácie či malé s.r.o.), ktorým ich zámer, možno aj v dôsledku koronakrízy, nevyšiel, aby mohli odísť z trhu pomerne rýchlo a nebola to pre nich „trauma“ na ďalších päť rokov v rámci procesu riadneho konkurzu,“ priblížil rezort spravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR