O eurovale bude parlament hlasovať v piatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – O návrhu na vyslovenie súhlasu so zmluvou o založení Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), teda trvalého eurovalu, bude parlament hlasovať v piatok dopoludnia.

Vyhlásil to predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) po tom, čo plénum odsúhlasilo jeho návrh, aby rozprava k návrhu pokračovala aj po siedmej hodine večer, keďže po piatej hodine zostávalo ešte 14 ústne prihlásených poslancov.

Predseda parlamentu Paška si podľa lídra SaS Richarda Sulíka nectí parlamentnú kultúru.

Ako vo štvrtok Sulík vyhlásil na brífingu, nepáči sa mu, že rokovanie parlamentu sa neskončí tradične o siedmej večer, ale bude pokračovať až do prerokovania zmluvy o vytvorení trvalého eurovalu. „Pri takto obrovských sumách a pri takýchto obrovských rizikách toto považujeme za veľmi smutnú a povážlivú udalosť,“ skonštatoval Sulík.

Richardovi Sulíkovi sa urýchľovanie nepáči

Pašku podľa Sulíka motivovali dva momenty. „Pán prezident chce stihnúť svoj výlet do Japonska. (…) Najmä ale preto, že pán Paška a predseda jeho strany Robert Fico chcú byť v Bruseli za poslušných a chcú prezentovať, že včas do prvého júla stihli trvalý euroval odhlasovať. Presne tak, ako bolo želanie Bruselu,“ vysvetlil.

Richard sulik
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Schvaľovanie trvalého eurovalu Sulík považuje za zrejme najdôležitejšie rozhodnutie aktuálneho volebného obdobia.

„Pri takomto závažnom bode je rozsiahla a dôkladná rozprava nielen primeraná, ale priam nevyhnutná.

(…) Veľmi nás mrzí, že pán Paška nectí parlamentnú kultúru a nedocenil dôležitosť tohto mimoriadne závažného rozhodnutia. Oveľa viac mu záleží na tom, aby sa zajtra (v piatok – pozn. SITA) o jedenástej stoj čo stoj trvalý euroval odhlasoval,“ dodal líder liberálov.

Paškov hovorca Pavel Chovanec tvrdí, že o skutočnom záujme Sulíka o najdôležitejšie rozhodnutie tejto legislatívnej periódy svedčí aj to, že od 17:30 sedí v rokovacej sále už len niekoľko opozičných poslancov, pričom z SaS sú približne štyria. „Dôvod rozhodnutia rokovať aj po 19:00 vznikol v kontexte situácie, ktorá nastala. Snažiac sa naplniť záväzky Slovenskej republiky je dôležité, aby bol EMS v piatok o 11:00 schválený,“ uviedol Chovanec.

O trvalom eurovale parlament rokuje od deviatej hodiny ráno, do rozpravy je prihlásených ešte deväť rečníkov, rokovanie sa teda zrejme skončí v noci.

SDKÚ je za s výhradami

Ako prvý vystúpil vo štvrtkovej diskusii Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), ktorý zdôraznil, že integrácia Slovenska do únie je príbehom úspechu a teraz sa treba rozhodnúť, či Slovensko má záujem chrániť svoju menu.

Podotkol, že zmluve hovorí SDKÚ-DS „áno„, ale chce, aby sa o každej pomoci rokovalo v parlamente. Zdôraznil, že pre záchranu únie sú dôležité štrukturálne zmeny, dodržiavanie pravidiel a zodpovedné gazdovanie.

Sulik hovoril o slučke

Vlajka
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Najväčším kritikom zmluvy o trvalom eurovale aj naďalej zostáva liberálna SaS, ktorá počas predchádzajúcej vlády odmietla podporiť aj navýšenie dočasného eurovalu.

Jej predseda Richard Sulík dokonca podpis zmluvy o trvalom eurovale prirovnával k historickým udalostiam, akou bol napríklad aj vstup vojsk Varšavskej zmluvy na územie bývalého Československa.

Je to ako podpísať sa pod pozývací list Brežnevovi v roku 1968, alebo ako súhlasiť s Mníchovskou dohodou,“ vyhlásil počas rozpravy Sulík.

Predseda SaS vo svojom prejave hovoril, že problémy eura siahajú do základov eurozóny. Problémom bolo už to, že európska mena vznikla podľa Sulíka ako politický projekt.

Samotný trvalý euroval je pritom podľa Sulíka iba ďalšie drahé kupovanie času. Pre Slovensko to zároveň môže znamenať obrovské škody.

Ak skrátka strčíme hlavu do slučky, už ju nevytiahnemepredseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík

Upozornil na to, že trvalý euroval je mechanizmom, ktorého záväzky nie je možné vypovedať, z ktorého nie je možné vystúpiť, podiel v ňom nie je možné založiť, predať ani darovať a rozhodovať budú ľudia krytí imunitou bez akejkoľvek osobnej zodpovednosti.

Alternatívou voči súhlasu so zmluvou o eurovale je pritom podľa predsedu SaS jednoducho jej odmietnutie. Považuje to za legitímnu možnosť suverénneho štátu. Obhajcovia eurovalu tvrdia, že eurozóne pomôže zachrániť spoločnú európsku menu, ktorú ohrozuje vysoké zadlženie viacerých členských krajín.

Sulíkovci prišli v čiernom

Poslanci NR SR za SaS sú vo štvrtok v parlamente v čiernych oblekoch a košeliach, prípadne s čiernymi kravatami na znak smútku za prípadné schválenie eurovalu.

Sulik
Foto: SITA/AP

Ako povedal pre agentúru SITA podpredseda strany Ľubomír Galko, štvrtkové schvaľovanie eurovalu považuje SaS za jedno z najkľúčovejších rozhodovaní v novodobej histórii SR.

„Keďže všetky strany s výnimkou SaS chcú tento vražedný projekt namierený proti občanom SR schváliť, považujeme tento deň za deň, ktorý sa čiernymi písmenami zapíše do histórie SR,“ zdôraznil Galko.

Poslanci, ktorí zahlasujú za euroval, sa podľa Galka zodpovednosti pred svojimi deťmi, ktoré uvrhnú do ekonomického nevoľníctva, nikdy nezbavia.

„Preto sme sa obliekli všetci do čierneho, aby sme symbolicky vyjadrili nielen svoje rozhorčenie, ale aj smútok z toho, že také množstvo zákonodarcov s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodne proti vôli svojich voličov. V parlamente majú síce väčšinu, ale za múrmi parlamentu sú v menšine. Je smutné, že politici želania väčšiny obyvateľov Slovenska ignorujú,“ vyhlásil Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecĽubomír GalkoPavol PaškaRichard SulíkRobert Fico