Ratingy štátov eurozóny, vrátane Slovenska, sú ohrozené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Dlhová kríza útočí na eurozónu.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor ‚s (S&P) pohrozila, že zníži rating 15 krajinám eurozóny.

Podľa agentúry Reuters zníženie ratingu o jeden stupeň hrozí Rakúsku, Belgicku, Fínsku, Holandsku, Luxembursku a dokonca aj Nemecku. V prípade Francúzska to môže byť zníženie až o dva stupne.

Problémy sa dotknú i Slovenska

S&P znížila v pondelok večer Slovensku výhľad jeho známok pre dlhodobé a krátkodobé záväzky na negatívny, píše Financial Times. Agentúra začala tiež proces revízie dlhodobého a krátkodobého ratingu Slovenska, ktoré sú v súčasnosti na stupni A+ respektíve A-1, s možnosťou zníženia.

Agentúra tak pristúpila pre obavy o potenciálne dopady prehlbujúcich sa politických, finančných a monetárnych problémov v eurozóne a na Slovensku. Problémy eurozóny totiž dočasne obmedzujú dostupnosť úverov pre ekonomiku, výhľad ekonomického rastu a aj výhľad pre znižovanie jeho verejného dlhu, uvádza S&P.

Existenčné problémy pre euro i eurozónu

Ivan Mikloš
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zníženie ratingu krajín eurozóny by pritom podľa ministra financií Ivana Mikloša mohlo znamenať existenčné problémy pre euro a eurozónu.

„Situácia z hľadiska stability našej spoločnej meny je naozaj vážna. Ak nebudú prijaté zásadné rozhodnutia na piatkovom summite, tak hrozí zníženie ratingu možno všetkých, alebo väčšiny krajín eurozóny, čo by naozaj znamenalo zásadné ohrozenie eura a eurozóny, pretože nástroje, ktoré boli vytvorené by vlastne stratili zmysel, resp. by ich sila bola radovo oslabená,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii.

Mikloš preto víta dohodu Paríža a Berlína na opatreniach na sprísnenie rozpočtových pravidiel členských krajín eurozóny, ale aj celej Európskej únie. Rozhodujúce však bude, či tieto opatrenia potvrdí aj nadchádzajúci summit v Bruseli. „Vítam tú dohodu, ktorá bola dohodnutá a súhlasíme s tým, že naozaj je potrebné, aby v piatok boli prijaté zásadné rozhodnutia,“ konštatoval Mikloš.

S&P varuje, že hospodárstvo celej eurozóny v budúcom roku pravdepodobne poklesne o 40 percent, keďže európski lídri doposiaľ nenašli dostatočne účinný liek na zastavenie finančnej krízy. Proces revízie sa v rámci eurozóny netýka Cypru, ktorého rating sa už nachádza v procese revízie s možnosťou zníženia, a Grécka.

Merkelová rozhodnutie S&P nekomentuje

Angela merkelova
Foto: SITA/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok odmietla bližšie komentovať rozhodnutie ratingovej agentúry Standard & Poors’s, ktorá varovala pred možnosťou zníženia úverových ratingov členských štátov eurozóny. „To, čo robí ratingová agentúra, je vecou jej zodpovednosti,“ povedala Merkelová na tlačovej konferencii. Kancelárka vyjadrila presvedčenie, že lídri EÚ na summite koncom týždňa príjmu dôležité rozhodnutia, obnovenie dôvery v eurozónu však podľa nej predstavuje dlhodobý proces.

Vplyvný predstaviteľ Kresťansko-demokratickej únie (CDU) kancelárky Merkelovej v utorok vyhlásil, že hrozba plošného zhoršenia ratingov členských štátov eurozóny môže mať pozitívny efekt. Varovanie agentúry Standard & Poor’s môže kancelárke Merkelovej a francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu pomôcť v ich snahe presadiť sprísnenie kontroly nad dodržiavaním rozpočtových pravidiel v 17-člennej eurozóne, uviedol rozpočtový expert CDU Norbert Barthle.

Juncker nazval krok ako nespravodlivý a prehnaný

Jean Claude Juncker
Foto: SITA/AP

Šéf skupiny ministrov financií členských štátov eurozóny Jean-Claude Juncker nazval krok ratingovej agentúry Standard and Poor’s (S&P), ktorá v pondelok večer začala proces revízie ratingov 15 štátov eurozóny, ako „nespravodlivý a prehnaný“. „Nerozhodilo ma to, ale som prekvapený, keďže lídri v posledných dňoch vyvinuli značné snahy na prekonanie krízy, ako napríklad úsporné programy v Taliansku a Írsku,“ povedal pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Spoločná európska mena reagovala na tento krok ratingovej agentúry poklesom voči doláru. Euro sa počas neskorého ázijského obchodovania nachádzalo na úrovni 1,3373 USD/EUR po tom, ako sa v pondelok vyšplhalo na úroveň 1,3487 USD/EUR. Najnovšie prognózy S&P nezahýbali európskymi akciami, keďže ich Financial Times zverejnil až po ukončení obchodovania na európskych trhoch. Informácie sa však dotkli amerických akcií, Dow Jonesov index tak poklesol z 1,6 na 0,3 percenta.

Zaskočená komisia

Eurokomisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier v utorok skritizoval medzinárodnú ratingovú agentúru Standard & Poor’s za jej pondelkové oznámenie o možnosti zhoršenia hodnotenia úverovej spoľahlivosti 15 krajín eurozóny.
Vlajka
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Barnier to považuje za predčasné a prekvapujúce, keďže sa tak stalo tri dni pred rozhodujúcim summitom lídrov Európskej únie, na ktorom sa očakáva prijatie prelomových opatrení proti šíriacej sa dlhovej kríze.

„Toto vyhlásenie prišlo tri dni pred zasadnutím Európskej rady namiesto toho, aby sa tak stalo po zhodnotení účinkov rozhodnutí dosiahnutých na summite. Tento pohľad zastávame viacerí,“ povedal eurokomisár, ktorý údajne už dlhšie pracuje na zmenách pravidiel činnosti ratingových agentúr, ktoré svojimi rozhodnutiami o zhoršení úverovej dôveryhodnosti štátov podľa kritikov prispeli k eskalácii dlhovej krízy.

S&P začne proces revízie ratingových známok čo najskôr a do troch mesiacov oznámi, či sa ratingy jednotlivých krajín znížia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováJean-Claude JunckerMichel Barnier