O kompe sa nerokovalo, minister a Smeráci dali výboru košom

Peter Žiga
Minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý zvolali opoziční poslanci ku kauze kompa Vojka, napokon nerokoval. Minister životného prostredia Peter Žiga mal v piatok vysvetliť členom výboru podrobnosti o kompe. Ani poslanci vládnej strany Smer-SD, ani pozvaný minister Žiga však neprišli.

Prišlo len šesť poslancov

Výbor tak pre nedostatočný počet poslancov nebol schopný uznášania. Prítomných bolo len šesť poslancov, pre uznášaniaschopnosť je potrebných minimálne sedem poslancov. „Členovia výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za stranu Smer-SD sa odmietajú podieľať na predvolebnej kampani poslanca Matoviča,“ uviedla na výbore jeho podpredsedníčka Magda Košútová (Smer-SD).

Matovič podľa nej už v minulosti opakovane klamal a zavádzal. „Minister životného prostredia poslal do štátneho podniku Vodohospodárska výstavba kontrolu. Požiadal o kontrolu aj Úrad pre verejné obstarávanie a Národný kontrolný úrad SR. Pokiaľ nebudú známe výsledky tejto kontroly, nemá zmysel o tejto téme rokovať, pretože je to obyčajné politikárčenie,“ vyhlásila Košútová.

Podľa poslanca za Most-Híd Zsolta Simona kontrola podniku Vodohospodárska výstavba (VV) iniciovaná ministrom Žigom nepríde na nové skutočnosti. „Táto kontrola nezistí nič,“ povedal Simon. Ako ďalej informoval, na ministerskej kontrole VV, ktorú inicioval Žiga, sa má podieľať Vladimír Rák, ktorý je šéf kancelárie ministra a zároveň člen dozornej rady VV. Podľa Simona by mal kontrolu urobiť sám Robert Fico. „Keď nevyvodí (Robert Fico, pozn. red.) politickú zodpovednosť, tak nesie za to rovnakú zodpovednosť a podieľa sa na rozkrádaní tejto krajiny,“ dodal Simon.

Simon chce hlavu ministra

Poslanec opakovane označil tender na kompu Vojka za zmanipulovaný nominantmi Smeru-SD a opäť vyzval premiéra Fica, aby odvolal ministra Žigu. „Keď sa Robert Fico nechce na tom podieľať, tak by mal okamžite odvolať ministra Žigu, lebo keď vidíme, kto zastupoval Ponton City pred notárskou zápisnicou, teda akcionárov Ponton City, tak je to tá istá právnička, ktorú Robert Fico v roku 2007 aj v roku 2013 zamestnával na úrade vlády,“ upozornil Simon.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií.

Podľa dostupných informácií je výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu, sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŽigaRobert Fico
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR