O miliónových zmenkách v Markíze nevedeli, Settele vylučuje aj rokovanie s Ruskom či Kočnerom

SÚDY: Pojednávanie v kauze zmeniek
Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 7. júna 15:15

O existencii miliónových zmeniek nemali v televízii Markíza v rámci účtovníctva žiaden záznam. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v rámci procesu so Štefanom Aghom to v pondelok 7. júna uviedol generálny riaditeľ televízie Matthias Settele.

Podľa jeho slov sa o existencii zmeniek dozvedel v roku 2016, pričom na čele spoločnosti je od roku 2013. Následne dal preveriť celú účtovnú dokumentáciu televízie.

Settele o zmenkách nikdy nerokoval

„Neexistujú žiadne doklady, ktoré by potvrdzovali, že zmenky majú čokoľvek spoločné s Markízou,“ povedal Settele. Zároveň doplnil, že na túto tému nikdy nerokoval ani s bývalým riaditeľom Pavlom Ruskom, ani s Marianom Kočnerom a ani s obžalovaným Aghom.

Podľa obžaloby Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Kočnerom a Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

O zmenkách nemala podľa vlastných slov vedomosť ani bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková. Ako uviedla, na čele televízie bola v rokoch 2011 až 2013, pričom prichádzala do styku aj s účtovníctvom a finančnými záležitosťami. O celej veci sa však dozvedela až z médií. „Takú sumu, to by som si pamätala,“ uviedla.

Kočner a Rusko dostali 19 rokov

O existencii zmeniek, za ktorých vyplatenie mala ručiť televízia Markíza, nevedel ani predchádzajúci generálny riaditeľ Václav Mika, ktorý pôsobil v televízii v rokoch 2006 až 2010.  Uviedol to vo svojej výpovedi pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku v rámci procesu so Štefanom Aghom. O existencii zmeniek sa však dozvedel až v roku 2018, keď bola celá vec medializovaná.

Mika vo výpovedi zdôraznil, že pokiaľ by zmenky boli v dokumentácii televízie uvedené, musel by o tom vedieť. „Mal by som povinnosť to oznámiť majiteľom,“ povedal. Zároveň uviedol, že keď nastupoval do funkcie, oboznámil sa s výsledkom právneho auditu spoločnosti. Existencia zmeniek však z neho nevyplývala.

K existencii zmeniek sa vyjadrila aj bývalá finančná riaditeľka Markízy Radka Doehring. „Nevidela som ich a ani o nich, čo si pamätám, nebola žiadna diskusia,“ povedala s tým, že o celej veci sa dozvedela až z médií.

Existencia zmeniek by pritom podľa nej predstavovala pre televíziu signifikantný finančný záväzok. Doehring doplnila, že podľa jej vedomostí sa spor o vlastníctvo Markízy urovnal v roku 2000, keď boli Marian Kočner a Štefan Agh vyplatení. Tí podľa nej následne voči televízii už nevznášali žiadne požiadavky.

Pojednávanie bude ešte pokračovať

Vyplatenia zmeniek sa na súde domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Kočnerovi a Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku. Pojednávanie v tejto kauze bude na súde pokračovať 30. júna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerMatthias SettelePavol RuskoŠtefan Agh
Firmy a inštitúcie TV Markíza