O náplni práce splnomocnenca pre menšiny rozhodnú v júni

Rómovia
Foto: ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Do polovice júna by sa mala strana Most-Híd dohodnúť so Smerom-SD na štatúte splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny.

„Ak sa dohodneme, potom budeme rokovať ďalej,“ povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos.

Podľa neho v štatúte by mali byť zahrnuté kompetencie, ako napríklad dohliadanie na dodržiavanie zákonov, ktoré sa týkajú národnostných menšín. Splnomocnenec by mal podľa Solymosa dohliadať napríklad na dodržiavanie zákona o jazyku národnostných menšín.

„Mal by mať právomoci hovoriť do vecí, ktoré sa týkajú menšín. Ide hlavne o financovanie kultúry menšín, aj keď posledné slovo bude mať vždy úrad vlády,“ uviedol Solymos s tým, že splnomocnenec by mal mať na starosť rozdelenie peňazí, ktoré budú vyčlenené na národnostnú kultúru.

Kto bude splnomocnencom vlády pre národnostné menšiny však podľa Solymosa nie je témou dňa. „Persóna nie je téma dňa. Dôležité je, aby tam bol človek, ktorý ovláda túto problematiku a má s ňou skúsenosti,“ dodal.

Nový post splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny má vzniknúť po tom, ako sa Smer-SD rozhodol zrušiť funkciu vicepremiéra pre národnostné menšiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-Híd