O novom šéfovi NKÚ budú poslanci hlasovať až v decembri

NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Voľbu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) predseda parlamentu Pavol Paška nezaradil na októbrovú schôdzu, o novom šéfovi inštitúcie budú poslanci pravdepodobne rozhodovať až v decembri.

Pán predseda je toho názoru, že opozícia zatiaľ nie je dohodnutá na spoločnom kandidátovi. Po tom, čo sa tu robilo pri voľbe Kamila Krnáča, chce mať istotu, že to bude kandidát celej opozície, ktorého by mohol podporiť aj Smer-SD,“ uviedla po rokovaní poslaneckého grémia predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Zdôraznila, že nejde o striktné rozhodnutie.

Predseda hovoril, že si počká. Ak bude dohoda, je možné doplniť program alebo sa nájde iné riešenie,“ vysvetlila s tým, že Paška vyslovil názor, že by bolo dobré, keby sa voľba uskutočnila do konca roka.

Podľa predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Jozefa Viskupiča Paška argumentoval aj skutočnosťou, že októbrová schôdza obsahuje dostatočne veľa tém a nemali by ju zaťažovať aj voľbou predsedu NKÚ.

Predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov poznamenal, že predseda parlamentu sa pri posunutí termínu tajnej voľby opieral o vyjadrenie poslaneckého klubu OĽaNO, ktorý si chce nominanta SaS najprv pozvať na poslanecký klub.

Pýtal som sa pána Viskupiča, kedy si ho chcú pozvať a vzhľadom na to, že termínovo to nebude možné zvládnuť skôr, tak sa táto voľba dostane na program až ďalšej schôdze,“ konštatoval Miškov.

Pavol paška
Foto: SITA/Marián Peiger

Upozornil, že opozičným subjektom ponúkla SaS možnosť stretnúť sa s ich kandidátom ešte skôr, ako meno oznámili médiám. „Doteraz sme však žiadnu žiadosť, či otázku, kedy môže prísť, nedostali,“ dodal Miškov.

Rozprával sa so všetkými predsedami poslaneckých klubov, zatiaľ žiadnu výhradu voči novému kandidátovi Vladimírovi Klimešovi nezachytil.

„Hovoril som aj s podpredsedníčkou NR SR a predsedníčkou poslaneckého klubu Smeru-SD pani Laššákovou a ponúkol som jej to isté. Pán Klimeš je pripravený prísť sa predstaviť, ak bude z ich strany záujem,“ uzavrel predseda poslaneckého klubu SaS.

Doterajší opozičný kandidát na post predsedu NKÚ Kamil Krnáč nezískal na uplynulých schôdzach v dvoch tajných voľbách dostatočný počet hlasov. Novým kandidátom, ktorého predstavila SaS, je Vladimír Klimeš.

Smer-SD síce slovami predsedu Roberta Fica podporuje, aby šéfa NKÚ navrhla opozícia, zahlasuje ale iba za kandidáta, za ktorým budú stáť všetky opozičné subjekty. Krnáč formálne mal podporu všetkých opozičných poslaneckých klubov, nezískal však všetky opozičné hlasy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana LaššákováJuraj MiškovKamil KrnáčPavol Paškavladimír klimeš
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad