O palác v druhom kole zabojujú Robert Fico a Andrej Kiska

Fico
Kandidát na prezidenta SR Robert Fico po skončení tlačovej konferencie v jeho volebnej centrále. Bratislava, 16. marec 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Víťazom prvého kola prezidentských volieb je súčasný premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Nového prezidenta však spoznáme až po druhom kole volieb, v ktorom sa Fico stretne s občianskym kandidátom Andrejom Kiskom. Spočítané sú už hlasy vo všetkých 5958 volebných okrskoch.

Podľa

oficiálnych výsledkov

Fico získal 531 919 hlasov voličov, čo je rovných 28,01 percenta hlasov. Andrejovi Kiskovi odovzdali voliči 455 996 hlasov, teda získal 24,01 percenta. Na treťom mieste je podľa priebežných výsledkov hlasovania podľa Štatistického úradu SR Radoslav Procházka so ziskom 403 548 hlasov, teda 21,25 percenta hlasov. Nasledujú Milan Kňažko s 244 401 hlasmi (12,87 percenta), Gyula Bárdos, ktorého volilo 97 035 (5,11 percenta) oprávnených voličov, Pavol Hrušovský dostal 63 298 hlasov (3,33 percenta) a Helena Mezenská so 45 180 hlasmi (2,38 percentá).

Kandidát Ján Jurišta získal 12 209 hlasov (0,64 percenta) a o dva hlasy tak predbehol Jána Čarnogurského, ktorý dostal 12 207 hlasov (0,64 percenta). Menej hlasov získali už len kandidáti Viliam Fischer – 9514 hlasov (0,5 percenta), Jozef Behýl, ktorému voliči odovzdali 9126 hlasov (0,48 percenta), Milan Melník, ktorý získal 7678 hlasov (0,4 percenta), Jozef Šimko so 4674 hlasmi (0,25 percenta). Posledný zo 14 kandidátov skončil Stanislav Martinčko, ktorý získal 2547 hlasov (0,13 percenta). Volebná účasť bola v prvom kole prezidentských volieb 43,4 percenta. Z celkového počtu oprávnených voličov 4 409 793 bolo platných 1 899 332 hlasov.

Prezidentské voľby na slovensku
Foto: SITA/Ján Slovák
Vývoj udalostí po ukončení hlasovania v prvom kole prezidentských volieb:
*

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič dá svoj hlas aj v druhom kole Andrejovi Kiskovi, aj napriek akejkoľvek štvavej kampani.

*

Hnutie NOVA si neželá Roberta Ficaza prezidenta, preto dáva svoju podporu Kiskovi.

*

Opozičný Most-Híd vie, koho nevoliť. Je proti koncentrácii moci apreto odporúča voliť Kisku.

*

Aktivista Martin Daňo hlasoval tri razy. Polícia ho už trestne stíha, hrozí mu väzenie.

*

Pavol Hrušovský vníma svoj výsledok ako prehru, odchod z politiky však ešte neplánuje.

*

Opozícia za zhodla, že podporí Kisku. Potvrdili to strany SaS, KDH a SDKÚ. Fico má vraj pochybný morálny profil.

*

Druhé kolo volieb sa začína od nuly, verí si Robert Fico. Opozícia podľa jeho slov podporí aj čerta namiesto neho.

*

Prezidentského kandidáta Andreja Kisku poteší každá podpora. Čaká ho totiž ťažký súboj s Ficom, na ktorého podá trestné oznámenie.

*

Andrej Kiska je pred druhým kolom prezidentských volieb v lepšej situácii ako Robert Fico. Myslí si to politický analytik Ján Baránek.

*

Kandidáti na prezidenta prežili počas volebnej nociúspech aj krušné chvíle. Podporiť ich prišli mnohí priatelia.

*

Radoslav Procházka po zverejnení výsledkov netajil sklamanie. Od postupu do druhého kola ho delili len tri percentá.

*

Kandidát Strany maďarskej komunity na post prezidenta Gyula Bárdos je spokojný, podarilo sa mu poraziť kandidáta KDH Pavla Hrušovského.

*

Neúspešný prezidentský kandidát Ján Čarnogurský sa už do budúcnosti neplánuje uchádzať o žiadnu volenú funkciu.

*

Neúspešný prezidentský kandidát Milan Kňažko sa poďakoval za podporu všetkým voličom, ktorí mu dali hlas vo voľbách. Nechce trieštiť pravicu, bilbordy poskytne Kiskovi.

*

Druhé kolo prezidentských volieb bude menej konfrontačné. Myslí si to politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho k postupu Andreja Kisku do druhého kola prispela aj negatívna a vymedzovacia kampaňa Fico bude musieť prehodnotiť stratégiu.

Počítanie prebehlo hladko

Vzhľadom na to, že žiadny kandidát nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, bude sa konať druhé kolo voľby, do ktorého postúpili Robert Fico a Andrej Kiska,“ vyhlásil predseda ÚVK Peter Nyilfa. Zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová oznámila, že už v nedeľu sa začali tlačiť hlasovacie lístky pre druhé kolo volieb, ktoré bude v sobotu 29. marca.

Všetko o prezidentských voľbách nájdete —–>>

TU.

Spracovanie výsledkov hlasovania bolo hladké a bez problémov, skonštatovala riaditeľka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová. Ako uviedla, prvá potvrdená zápisnica z volebného okrsku bola z obce Potoky v obvode Stropkov, ktorá prišla o 22:18. Posledná prišla zo Šale 12 minút po polnoci. Posledná zápisnica volebného obvodu bola z Bratislavy. Možnosť vypĺňať zápisnice elektronicky využilo skoro 20 percent okrskových komisií.

Kiska vyhral v 12 obvodoch, Fico v tridsiatich

Prezidentský kandidát Andrej Kiska vyhral v sobotných voľbách v rámci Slovenska vo viacerých obvodoch. Víťazstvo si pripísal v 12, a to Senica, Malacky, Pezinok, Senec, Galanta, Šaľa, Levice, Kežmarok, Poprad, Rožňava, Košice a Košice – okolie. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov prezidentských volieb, ktoré sú zverejnené na stránke Štatistického úradu SR.

Obrazom: Volebná noc, takto čakali prezidentskí kandidáti na výsledky

Radoslav Procházka vyhral v obvodoch Námestovo, Dolný Kubín a Prešov, Gyulu Bárdosa volili občania najmä na juhu Slovenska – vyhral v obvodoch Dunajská Streda, Nové Zámky a Komárno. Bratislavský obvod ovládol Milan Kňažko.

Prezidentský kandidát Robert Fico, ktorý spolu s Andrejom Kiskom postúpil do druhého kola volieb, získal prvenstvo v ostatných 30 obvodoch.

Najviac voličov bolo v Senci, najmenej v Trebišove

Obvod s najvyššou volebnou účasťou bol Senec, kde prišlo voliť 53,75 percenta voličov a Bratislava s 53,25 percentnou účasťou. Najnižšia účasť bola v Trebišove (32,27 percenta) a v Rimavskej Sobote (33,31 percenta). Z obcí volilo najviac ľudí v obci Sútor v obvode Rimavská Sobota, volilo tam 94,72 percenta oprávnených voličov. Úplne najnižšiu účasť zaznamenali na košickom sídlisku Luník IX, kde volilo 1,56 percenta ľudí. Druhá najnižšia účasť bola v obci Lomnička v obvode Stará Ľubovňa, kde k urnám prišlo 6,56 percenta ľudí oprávnených voliť.

Víťaz prvého kola Robert Fico dosiahol najlepší výsledok v obvode Svidník (48,35 percenta), ďalej v Čadci (46,09 percenta) a Topoľčanoch (46,02 percenta). Najnižší podiel hlasov získal v Dunajskej Strede (5,06 percenta), v Komárne (9,68 percenta), v Senci (15,18 percenta) a v Bratislave, kde premiéra volilo 16,32 percenta voličov. Andreja Kisku volilo najviac ľudí v Poprade, kde dostal 39,53 percenta hlasov. V Kežmarku ho podporilo 37,36 percenta voličov a v Senci 30,14 percenta. Ficov súper v druhom kole mal najslabšie výsledky vo Vranove nad Topľou (15,59 percenta) a vo Svidníku (15,83 percenta).

Radoslav Procházka bodoval najviac v Námestove, kde ho podporilo 31,49 percenta voličov. Najslabší výsledok zaznamenal v Dunajskej Strede (7,13 percenta). Milan Kňažko dostal najviac hlasov v Bratislave (26,58 percenta), najmenej vo Svidníku (4,61 percenta). Výsledky hlasovania po úroveň jednotlivých volebných okrskov budú zverejnené na webe štatistického úradu od utorka.

V Bratislave vyhral Kňažko, Fico bol štvrtý

Volebná noc: Takto čakali prezidentskí kandidáti na výsledky
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Vo volebnom obvode

Bratislava

vyhral podľa neoficiálnych výsledkov prezidentských volieb herec Milan Kňažko, premiér Robert Fico skončil štvrtý. Z bratislavských rodákov sa najlepšie umiestnil právnik Radoslav Procházka na treťom mieste. Ďalší kandidáti na prezidenta, ktorí sa narodili v Bratislave – Gyula Bárdos skončil siedmy, Ján Čarnogurský ôsmy a Viliam Fischer desiaty.

Milana Kňažka volilo 54 719 Bratislavčanov, Andreja Kisku 52 983, Radoslava Procházku 50 794, Roberta Fica 33 605, Helenu Mezenskú 3363, Pavla Hrušovského 3 206, Gyulu Bárdosa 1853, Jána Čarnogurského 1849, Jána Jurištu 926, Viliama Fischera 825, Jozefa Behýla 787, Milana Melníka 759, Jozefa Šimka 99 a Stanislava Martinčka volilo 89 Bratislavčanov.

V

Košiciach

bolo 197 volebných okrskov. Volebná účasť tu dosiahla 44,09 percenta, k volebným urnám prišlo 85 057 z celkovo 194 106 oprávnených voličov. V metropole východu zvíťazil Andrej Kiska s 23 642 hlasmi, na druhom mieste skončil Radoslav Procházka s 19 235 hlasmi a tretie miesto obsadil Milan Kňažko so 17 418 hlasmi. Až ako štvrtý v poradí skončil Robert Fico, ktorého podporilo 16 786 ľudí.

V obvode

Poprad

vyhral Andrej Kiska nad Robertom Ficom o 8 076 hlasov. Kisku, ktorý pochádza z Popradu, v okresoch Poprad a Levoča volilo spolu 19 236 voličov, Robert Fico tu dostal 11 160 hlasov.

Agentúre SITA to potvrdil zapisovateľ obvodnej volebnej komisie v Poprade Ladislav Maličký. Vo voličských zoznamoch mali v obvode Poprad zapísaných 107 318 oprávnených voličov, k urnám prišlo 48 994 voličov, platných hlasov bolo 48 653.

Na ďalších miestach skončili Radoslav Procházka s počtom 9424 hlasov, Milan Kňažko so 4085 hlasmi, Pavol Hrušovský mal podporu 1999 voličov, šiesta skončila Helena Mezenská s počtom 1431 hlasov.

Mezenská získala v Kežmarku 160 hlasov

Volebná noc: Takto čakali prezidentskí kandidáti na výsledky
Foto: SITA/Katarína Acélová

Milan Kňažko vo svojej rodnej obci Horné Plachtince v okrese Veľký Krtíš sobotňajšie voľby nevyhral. Ako agentúru SITA informoval starosta obce Ladislav Nozdrovický, herec skončil na druhom mieste.

Väčšina obyvateľov dala svoj hlas úradujúcemu premiérovi Robertovi Ficovi, na treťom mieste skončil manažér Andrej Kiska. „Rozdiel medzi prvým a druhým bol veľmi tesný, medzi druhým a tretím to už bolo výraznejšie,“ skonštatoval Nozdrovický.

V Horných Plachtinciach evidujú 177 oprávnených voličov, voliť ich prišlo 75. Všetky hlasy boli platné. Volebnú účasť hodnotí starosta ako dobrú, napomôcť jej mohol podľa neho aj fakt, že jeden z kandidátov je tunajší rodák.

Helena Mezenská získala v rodnom meste Kežmarok 160 hlasov. Výrazne ju predbehli Robert Fico, Andrej Kiska a ďalší, výsledky volieb tu kopírujú celoslovenské poradie. Agentúre SITA to povedala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Kežmarku Gabriela Petrušková. V Kežmarku mali vo voličských zoznamoch zapísaných 13 088 voličov, ktorí volili v 11 okrskoch.

Fico v rodnej obci bodoval

V rodnej obci súčasného premiéra Roberta Fica v Hrušovanoch v Topoľčianskom okrese ho volila viac ako polovica voličov. Prišlo voliť 438 ľudí, čo je 48-percentná účasť a z toho Fico získal 275 hlasov.

Ako informoval starosta obce Jozef Benca, v obci mimoriadnu účasť nezaznamenali doteraz v žiadnych parlamentných voľbách, väčšinou sa pohybuje okolo 50 percent. „Hádam nemusím ani hovoriť, že vždy mu dávajú najviac preferenčných hlasov, ale to je prirodzené, veď mnohí z nás sme so súčasným premiérom do jeho šiestich rokov rástli a dodnes tu má aj svoju rodinu,“ dodal Benca.

Ďalší kandidát Pavol Hrušovský získal vo svojej rodnej obci v Mani v Nitrianskom okrese 31,4 percenta hlasov, čo je 216 z celkového počtu 690 odovzdaných hlasovacích lístkov. Ako informoval starosta obce Igor Sádovský, celková účasť v prezidentských voľbách v obci bola 47,4 percenta hlasov.

Košičan Stanislav Martinčko získal vo svojom rodnom meste len 300 hlasov. Ako pre agentúru SITA uviedol podpredseda obvodnej volebnej komisie René Link, zo 14 kandidátov skončil na 12 mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaGrigorij MesežnikovGyula BárdosHelena MezenskáIgor MatovičJán ČarnogurskýJozef BehýlJozef ŠimkoMartin DaňoMilan KňažkoMilan MelníkPavol HrušovskýRadoslav ProcházkaRobert FicoViliam Fischer