O posledné miesto na ústavnom súde sa pobijú traja kandidáti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sudy and kladivko
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Ústavnoprávny výbor dnes odobril kandidatúru troch nominantov na sudcov ústavného súdu. O miesto kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR sa uchádzajú vysokoškolský pedagóg a v minulosti ústavný sudca Ján Drgonec, advokát Pavol Malich a sudca Juraj Sopoliga. Parlament začiatkom apríla zvolil piatich kandidátov zo šiestich, zabojujú teda o posledný voľný post.

Drgonec, ktorého navrhol dekan Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Bratislava Jaroslav Ivor, kandidoval aj v aprílovej voľbe, v ktorej však neuspel. Podľa Drgonca sú základnými prvkami, na ktorých stojí štát, demokracia a odbornosť. „Sú orgány založené na demokracii, sú orgány založené na odbornosti – to je súdnictvo,“ konštatoval Drgonec.

Sudcovia majú enormný počet prípadov

Požiadavku odbornosti podľa vlastných slov spĺňa, čo preukazuje jeho dlhoročná prax a množstvo prác v oblasti ústavného práva. Pretože odbornosť nebola na prvom mieste minulej voľby v národnej rade, prihlásil som sa aj teraz, aby som preukázal, že ani druhé kolo voľby nebude o odbornosti, povedal pred poslancami Drgonec.

Malich, ktorého navrhol predseda KDH Ján Figeľ, robí právo 28 rokov, na ústavnom súde chce zúročiť svoje skúsenosti sudcu a advokáta, venoval sa občianskoprávnej agende. Na odstránenie prieťahov v súdnom konaní treba podľa Malicha buď zmeniť systém alebo zvýšiť počty sudcov. Upozornil, že v roku 1991 mal na súde 300 vecí, dnes ich má sudca tisíc.

Ani pri najvyššom úsilí dnes sudcovia nedokážu tento enormný počet prípadov rozhodovať. „Sudca je plnohodnotný člen spoločnosti a má rovnaké práva. Prečo by sudcovia nemohli podávať žaloby? Súd je na to, aby ich rozhodol,“ komentoval Malich antidiskriminačné žaloby sudcov pre ich platy.

Poslanci zvolili piatich kandidátov

Sopoliga, ktorého nominovala prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, obhajoval sudcov všeobecných súdov, podľa neho nejde o žiadnych laikov, pokiaľ ide o ústavné právo. Sopoliga nekomentoval vzťahy medzi predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom a predsedníčkou Ústavného súdu SR Ivettou Macejkovou, keďže obaja nie sú prítomní na zasadnutí výboru.

Poslanci 3. apríla v tajnej voľbe zvolili piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Nominantmi sú Imrich Volkai, ktorému odovzdalo hlas 84 poslancov, Jana Baricová so 78 hlasmi, Ján Bernát získal 78 hlasov, Miroslav Duriš 77 a Eva Fulcová 79 hlasov. Na tajnej voľbe sa zúčastnilo 131 poslancov. Poslanci mali vybrať šiestich kandidátov, z ktorých prezident za ústavných sudcov vymenuje troch. Keďže chýbajúceho šiesteho kandidáta poslanci nezvolili ani v opakovanej voľbe, na májovej schôdzi parlamentu sa uskutočnia nové voľby, na ktorých rozhodnú o poslednom nominantovi.

Funkčné obdobie troch sudcov ústavného súdu Jána Auxta, Juraja Horvátha a Jána Lubyho uplynie 4. júla 2014. O ich pozície sa v apríli v parlamente uchádzalo 13 kandidátov. Neuspeli kandidáti Rudolf Čirč, Ján Drgonec, Peter Filip, Vladimír Horváth, Peter Kresák, Ján Mazák, Robert Schronk a Ján Šikuta.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján FigeľJán MazákMiroslav DurišPavol MalichPeter Kresák
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR