O post prezidenta SZĽH sa pobijú Kohút a Turan, Nemeček nie

Tibor Turan
Kandidatúru na prezidenta SZĽH potvrdil aj Tibor Turan. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Igor Nemeček definitívne končí vo funkcii prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), v ktorej pôsobil od júna 2011.

„Po zrelej úvahe a naozaj dôkladnom rozmyslení som sa rozhodol definitívne nekandidovať na post prezidenta na mimoriadnom kongrese SZĽH. Som veľmi rád, že sľub, ktorý som dal verejnosti, médiám a najmä hráčom, ktorí boli v minulom roku po kongrese v bojkote, som splnil. Minulý týždeň sa konala rada SZĽH, ktorá schválila stanovy. Sú moderné a v súlade s novým zákonom o športe. Na ich základe sa môže konať mimoriadny kongres, ktorý som, tak, ako som sľúbil, zvolal na 16. júna. Nebudem kandidovať ani do výkonného výboru. Zväz odovzdám plne funkčný a finančne stabilný novému prezidentovi, aby mohol ďalšie tri roky fungovať tak, ako sme to nastavili,“ uviedol 54-ročný bratislavský rodák Nemeček (nar. 28. augusta 1961), ktorý sa pred piatimi rokmi stal šéfom slovenského hokeja po Jurajovi Širokom.

„Dovolím si tvrdiť, že za posledný rok, ktorý bol veľmi hektický a náročný, pre mňa aj mojich kolegov z výkonného výboru, sme splnili viaceré z úloh, ktoré sme mali. Myslím si, že tie veci, ktoré sme mali naplánované a ešte sa nedokončili, bude nový výkonný výbor s novým prezidentom ďalej rozvíjať. V hokeji som pracoval, dá sa povedať, celý život. Dovolím si tvrdiť, že som odovzdal všetko, čo som mohol. Myslím si, že máme byť na čo hrdí, čo sa v minulých rokoch dosiahlo. Boli roky, keď sa darilo aj nedarilo. Pochopiteľne, každý chce vidieť len tie pozitívne veci, ale nie vždy sa to dá. Môžem sa každému pozrieť do očí s tým, že zväz je v dobrej kondícii a bude takto odovzdaný,“ dodal Igor Nemeček.

Špekuluje sa, že Turana podporí skupina okolo Pálffyho

Na pozíciu prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) budú kandidovať Martin Kohút a Tibor Turan. Voľby sa uskutočnia na mimoriadnom kongrese zväzu vo štvrtok 16. júna.

Bývalý konateľ a výkonný riaditeľ HK ŠKP Poprad o tom informoval tlačovú agentúru SITA. Uzávierka prihlášok bola v stredu 1. júna a Turan by rád nahradil doterajšieho šéfa Igora Nemečka, ktorého ako člen výkonného výboru SZĽH v minulosti podporoval.

Dlhodobo sa profiluje ako kritik riaditeľa spoločnosti Pro-Hokej Richarda Lintnera, ktorý by tiež mal postaviť svojho kandidáta. Špekuluje sa o tom, že Turana podporí skupina okolo niekdajšieho vynikajúceho útočníka Žigmunda Pálffyho, čo 53-ročný niekdajší obranca odmietol komentovať. Kandidatúru vraj zvážil a napokon prijal po oslovení viacerými klubmi a významnými osobnosťami z hokejového prostredia.

„Najbližšie dva týždne sa budem so svojím tímom plne sústreďovať na prípravu programu a stratégie vývoja slovenského hokeja. Svoj program a víziu nového fungovania predstavím až na kongrese dňa 16. júna v Bratislave,“ uviedol Tibor Turan.

Program Martina Kohúta má štyri body

Martina Kohúta, ktorého navrhli kluby z Michaloviec a Popradu a má podporu aj od skupiny hokejových osobnosti na čele s Arnem Krotákom či Ľubomírom Višňovským, je v súčasnosti členom výkonného výboru SZĽH a pôsobí v manažmente jednej z úspešných IT firiem na Slovensku.

„Sme presvedčení, že Martin Kohút má všetky predpoklady na to, aby tento post zastával čestne a zodpovedne. Má výborné manažérske skúsenosti zo silnej a stabilnej IT spoločnosti a je jazykovo veľmi dobre vybavený. SZĽH sa musí zmeniť na modernú, flexibilnú a servisne orientovanú organizáciu, ktorá musí byť riadená rovnako ako dobrá a úspešná firma. Martinovi sa podarilo vybudovať na Slovensku silnú firmu a veríme, že rovnako úspešný bude aj v prípade modernizácie a zefektívnenia SZĽH,“ povedal Arne Kroták, hráč a funkcionár HK Poprad.

Predsedovia a prezidenti SZĽH v ére samostatnosti SR:

január 1993 – máj 1997: Ján Mitošinka

máj 1997 – september 1997: Viktor Špakovský

december 1997 – marec 1998: Dušan Pašek

marec 1998 – jún 1998: Ján Stanovský (poverený vedením SZĽH)

jún 1998 – jún 2011: Juraj Široký

jún 2011 – jún 2016: Igor Nemeček

Prostredníctvom videovizitky mu podporu vyjadrili aj viaceré osobnosti z oblasti kultúry či šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. „Páčia sa mi jeho myšlienky, vo veľa veciach sme si rozumeli, čo by sa mohlo zmeniť. Verím, že to bude veľmi dobre fungovať,“ povedal Ľubomír Višňovský.

„Ďakujem za prejavenú dôveru. Cítim veľkú zodpovednosť a mám rešpekt pred týmto náročným poslaním. Pristupujem k tejto výzve s pokorou. SZĽH musí byť silná, moderná a servisne orientovaná organizácia. Mám jasnú predstavu a program, ako tento cieľ naplniť. Mojimi životnými piliermi sú rodina, priatelia, blízki spolupracovníci a viera. Verím, že s ich podporou, ako aj s podporou hokejovej verejnosti, hráčov, fanúšikov, partnerov, sponzorov a funkcionárov sa nám podarí postupne realizovať môj hokejový program,“ povedal Kohút.

Jeho program má štyri body a hneď ho aj predstavil. „Prvým je infraštruktúra. Veľké zimné štadióny musíme prestavať na multifunkčné centrá, ako sa to deje pri futbale. Do roku 2019 zabezpečíme, aby podmienky v oblasti kvality a množstva hokejovej infraštruktúry pre ľadový hokej na Slovensku zodpovedali minimálne 7. miestu vo svete. Druhým bodom je podpora mládeže, od roku 2017 spustenie projektu hokejových akadémií. Do roku 2019 zvýšime objem finančných prostriedkov poskytnutých na rozvoj mládežníckeho hokeja o 80 percent. Nesmieme zabudnúť na kvalitné vzdelávanie a úpravu formátu súťaží, aby boli atraktívnejšie pre fanúšikov, partnerov, sponzorov a širokú hokejovú verejnosť.“

Lintner vysvetlil, prečo nekandiduje

Pri predstavení Kohútovej kandidatúry nechýbal ani Richard Lintner, ktorý pred rokom neúspešne kandidoval na post prezidenta SZĽH a v sezóne 2015/2016 pracoval ako generálny manažér spoločnosti Pro-Hokej. Tá riadi najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž Tipsport ligu.

„Rozhodol som sa podporiť toto riešenie na základe silnej skúsenosti za ostatnú sezónu. Fungovanie zväzu som sledoval zvnútra a vedel som si vyhodnotiť, aké sú najväčšie slabiny slovenského hokeja v rámci riadenia. Som presvedčený, že SZĽH potrebuje krízového manažéra, ktorý celý systém nastaví tak, že bude zrozumiteľný a budú v ňom jasne zadefinované kompetencie a povinnosti. Verím, že použije najkvalitnejších ľudí, ktorých dokáže zapáliť pre túto cestu. Presvedčil som sa, že ľudí, ktorí dokážu pomôcť slovenskému hokeju, je veľmi veľa,“ povedal Richard Lintner a vyjadril s aj k tomu, prečo opäť nekandiduje on.

„Situáciu sme vyhodnocovali prakticky kontinuálne od ostatných volieb. Som presvedčený, že toto riešenie je najlepšie pre slovenský hokej.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arne KrotákDušan PašekIgor NemečekJán KováčikJán MitošinkaJuraj ŠirokýĽubomír VišňovskýMartin KohútRichard LintnerTibor Turan
Firmy a inštitúcie SZĽH Slovenský zväz ľadového hokeja