O Pražský hrad zabojuje Miloš Zeman s Karlom Schwarzenbergom

Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg Foto: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA 12. januára (WEBNOVINY) – Víťazom prvého kola českých prezidentských volieb sa stal expremiér Miloš Zeman.

Po sobotňajšom spočítaní jednotlivých okrskov získal 24,21 percenta hlasov (1 245 848 voličov).

Na druhom mieste skončil súčasný minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý dostal 23,40 percenta (1 204 195 hlasov).

Bývalý predseda vlády Jan Fischer získal 16,35 percenta a Jiří Dienstbier 16,12 percenta hlasov.

Okrem spomínaných na post prezidenta kandidovali aj Jana Bobošíková (2,39%), Táňa Fischerová (3,23 %), Vladimír Franz (6,84 %), Zuzana Roithová (4,95 %) a Přemysl Sobotka (2,46 %).

O historicky prvú voľbu prezidenta bol veľký záujem. Podľa Českého štatistického úradu dosiahla celková účasť voličov 61,31 percenta. O nástupcovi Václava Klausa sa rozhodne v druhom kole volieb v posledný januárový víkend, kde sa stretnú Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

Obrazom: Voľby v Česku

Milos zeman
Foto: facebook.com

V stiesnených priestoroch pražskej reštaurácie na Hradčanoch sledoval volebný tím Miloša Zemana spočítavanie výsledkov prvého kola prezidentskej voľby v ČR.

Ako uvádza tlačová agentúra Mediafax, v miestnosti veľkej 4 x 9 metrov sa nachádzalo 40 novinárov, podľa Českej televízie ich bolo 70.

Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. Tu sme tvorili predvolebnú kampaň a tu chceme aj ostať,“ uviedol pre médiá Martin Nejedlý zo Zemanovho tímu, podľa ktorého je vysoká volebná účasť dôkazom toho, že Česi sú znechutení z politiky.

Samotný Zeman sa po sčítaní 98 percent volebných okrskov poďakoval voličom a zároveň ich požiadal, aby išli voliť aj v ďalšom kole. Podľa neho bude nasledujúce hlasovanie súbojom pravice a ľavice.

„Saint-Exupéry napísal: Každý má zodpovednosť za svoju ružu. Pan Schwarzenberg má zodpovednosť za túto vládu, za Miroslava Kalouska. Dúfam, že som bol prvý, kto Kalouska prirovnal k ruži,“ povedal Zeman na margo ministra financií a podpredsedu strany TOP 09 Miroslava Kalouska, ktorý patrí k najkritizovanejším členom Nečasovej vlády.

Video: Predvolebný TV spot Miloša Zemana

Voľby v ČR
Foto: SITA/AP

Zemanov protivník v 2. kole prezidentských volieb v Česku Karel Schwarzenberg v reakcii na výsledky hlasovania povedal, že predstavuje budúcnosť a nádej.

„Miloš Zeman je veľký politický profesionál, ale zosobňuje politiku za posledných 10 – 15 rokov,“ povedal súčasný šéf českej diplomacie a dodal: „Nesľubujem žiarivé zajtrajšky, nedúfam, že budeme zemský raj na pohľad, ale urobím všetko, aby bola Česká republika úspešná krajina v srdci Európy.“

Prezidentský kandidát Jan Fischer po 16:00 hod. priznal sklamanie z tretieho miesta a komentoval ho s pokorou: „Výsledky je potrebné rešpektovať, cítim určitú mieru sklamania.“ Herečka Eva Hrušková, ktorá Fischera otvorene podporovala, naznačila, že za neúspechom jej favorita môže byť zlý záver kampane.

Video: Predvolebný TV spot Karla Schwarzenberga

Voľby v ČR
Foto: SITA/Martin Medňanský

Kandidát najsilnejšej opozičnej strany Jiří Dienstbier z ČSSD rovnako priznal porážku. „Dobrá voľba pre ľavicového voliča v druhom kole nie je, musia sa rozhodnúť pre menšie zlo,“ cituje Dienstbiera portál čt24.cz. Svoje ďalšie kroky bude najskôr konzultovať so stranou.

Zároveň ostro obvinil víťazov prvého kola historického plebiscitu v Česku. „Miloš Zeman je napojený na pražské mafiánske prostredie, Karel Schwarzenberg je predsedom jednej z koaličných strán. Najviac by som sa s ním zhodol v pohľade na európsku integráciu,“ dodal.

Sklamanie vyjadril aj premiér Petr Nečas, keďže kandidát jeho strany ODS Přemysl Sobotka získal iba minimálnu podporu voličov a skončil na predposlednom mieste.

Profil Miloša Zemana

Vyštudovaný ekonóm Miloš Zeman bol členom komunistickej strany, do ktorej vstúpil v čase uvoľňovania pomerov vo vtedajšom Československu, ktoré ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968.

O dva roky ho zo strany vylúčili. Opäť sa zaktivizoval počas Nežnej revolúcie, keď sa zapájal sa do činnosti Občianskeho fóra. O komunizme sa neskôr vyjadril, že „jeho pád sa začal v roku 1969 pristátím Američanov na Mesiaci“.

Zeman bol zástancom udržania spoločného štátu a navrhol vznik česko-slovenskej únie, čo podporovalo aj slovenské HZDS, proti bola však najsilnejšia česká strana ODS. V roku 1993 sa stal predsedom ČSSD, ktorú v roku 1998 doviedol k historickému volebnému víťazstvu. Zeman však mohol stáť na čele jednofarebnej menšinovej vlády len vďaka tvrdo kritizovanej takzvanej opozičnej zmluve, ktorá mu zabezpečila podporu ODS na čele s expremiérom Václavom Klausom. Zemanova vláda vydržala celé štyri roky, čo sa odvtedy žiadnemu českému premiérovi nepodarilo.

V roku 2002 však už Zeman nekandidoval a vzdal sa aj postu predsedu ČSSD. O rok neskôr sa pokúsil získať prezidentský úrad, no v tajnej voľbe v parlamente vypadol už v prvom kole, keď ho nepodporili ani jeho niekdajší spolustranníci. Následne sa zo spoločenského života stiahol. Naďalej však pretrvávali verejné spory s jeho nástupcami na predsedníckej stoličke.

Tvrdo kritizoval Vladimira Špidlu, Stanislava Grossa a nakoniec aj Jiřího Paroubka a práve ostré hádky s ním v roku 2007 vyvrcholili Zemanovým vystúpením z ČSSD. V roku 2012 však oznámil svoju prezidentskú kandidatúru, v ktorej ho podporili komunisti aj odchádzajúci prezident Klaus, ktorého Zeman označil za „jediného silného protihráča, ktorého v českej politike stretol“.

Miloš Zeman
Foto: SITA/Peter Hudec

Zemanova politická kariéra je poznačená korupčnými aférami či snahami o zdiskreditovanie jeho odporcov. Preslávil sa však najmä svojím charakteristickým rečníckym štýlom a často tvrdými slovnými útokmi najmä na novinárov, medzi ktorými je podľa neho „najväčší počet hlupákov na štvorcový meter“. Novinárov dokonca označil za „hnoj či fekálie“. Známy je aj jeho výrok na margo Kosova, ktoré označil za „teroristickú islamskú diktatúru financovanú narkomafiami“.

Zeman je ženatý, má dve deti, jedno z prvého manželstva. Žije na Vysočine. Známy je ako milovník becherovky a piva, pričom, ako sa vyjadril, „alkoholikom nie je ten, kto pije, ale ten, kto nevie piť“. O sociálnej demokracii povedal, že „nezachraňuje neschopných, ale pomáha neschopným, aby sa stali schopnými“. V roku 2005 vydal knihu Jak jsem se mýlil v politice, v ktorej zhrnul svoje skúsenosti a zážitky. Kniha sa stala bestsellerom roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš ZemanPetr Nečas