O Snowdena sa zaujíma Brazília, možno dostane Sacharovu cenu

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 17. septembra (WEBNOVINY) – Brazílski poslanci sa v utorok stretnú s ruským veľvyslancom v hlavnom meste Brazília so zámerom dohodnúť sa na prípadnom stretnutí s bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom, ktorý v auguste dostal od ruských úradov azyl.

Zákonodarcovia z najväčšej juhoamerickej krajiny totiž majú záujem o podrobnosti o publikovaných informáciách, podľa ktorých bola prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová pod drobnohľadom tajných služieb USA.

Členovia zahraničného výboru sa chcú so Sergejom Akopovom dohodnúť na podmienkach potenciálneho stretnutia, keďže ako povedal predseda výboru Nelson Pellegrino, „je našou povinnosťou poznať skutočné dimenzie amerických sledovacích programov“. Tie údajne monitorovali aj aktivity brazílskeho rafinérskeho gigantu Petrobras.

Podľa medializovaných informácií bola internetová a telefonická komunikácia brazílskej prezidentky monitorovaná prostredníctvom amerických sledovacích programov. Záujem údajne mali najmä o jej komunikáciu s podriadenými v snahe lepšie pochopiť jej metódy. O kauze informovala miestna stanica TV Globo, ktorá sa odvoláva na zistenia amerického redaktora britského denníka Guardian Glenna Greenwalda pôsobiaceho v Riu de Janeiro. Ten sa zase odvolal na tajné dokumenty zverejnené Snowdenom. Brazílska vláda vyjadrila pobúrenie z týchto informácií a predvolala si veľvyslanca USA. Rousseffová žiadala vysvetlenie aj priamo od amerického prezidenta Baracka Obamu, s ktorým sa stretla na septembrovom summite G20 v Petrohrade. V dôsledku škandálu pozastavila prípravy jej októbrovej návštevy Washingtonu.

Snowden a Malála favoritmi na Sacharovovu cenu EP

Najväčšími favoritmi na zisk tohtoročnej prestížnej Sacharovovej ceny, ktorú udeľuje zákonodarný zbor EÚ, sú bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden a mladá Pakistanka Malála Júsafzaj, aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban.

Potvrdil to v utorok Európsky parlament. Kým za Snowdenom, ktorý v júni odhalil celosvetové tajné sledovacie programy USA, stoja frakcie Zelených a frakcia Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica, prestížne ocenenie pre Malálu presadzujú až tri hlavné frakcie. To z dnes 16-ročnej dievčiny robí najväčšieho favorita. Konkurenciu dopĺňa turecké združenie aktivistov Stojaci muž za ikonickú podobu júnových protivládnych protestov, dvaja etiópski novinári, traja bieloruskí politickí väzni a väznený odporca ruského prezidenta Vladimira Putina Michail Chodorkovský, niekdajší najbohatší Rus.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu. Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 50 000 eur. V minulosti cenu pomenovanú sovietskom vedcovi a disidentovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela či exšéf OSN Kofi Annan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dilma RousseffováEdward SnowdenMichail ChodorkovskýNelson Mandela