O ťažbe v Zadnej Poľane stále nie je rozhodnuté

Les, Zadná Poľana
Zadná Poľana Foto: flickr.com

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Ešte nie je definitívne určené, či štátni lesníci vyťažia z prírodnej rezervácie Zadná Poľana lykožrútom napadnuté drevo. Stále totiž platí opatrenie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa, ktorým len pozastavil lesnícke činnosti v tejto rezervácii. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová, minister zainteresované strany oboznámil s podkladmi rozhodnutia o zastavení činnosti v rezervácii. Podľa Kaplanovej majú oslovení týždeň na to, aby sa vyjadrili k ministrovmu listu. „Ďalší postup by mal byť taký, že komisia navrhne ministrovi definitívne rozhodnutie,“ povedala Kaplanová. Dodala, že ministerstvo sa bude snažiť rozhodnúť vo veci čím skôr.

Koncom apríla sa na pracovnom stretnutí dohodli zástupcovia Štátnej ochrany prírody, š.p. Lesy SR a Lesoochranárskej služby na tom, že vytvoria tri pracovné skupiny, ktoré do 14. mája vypracujú komplexný materiál s podrobným popisom napadnutých stromov na Zadnej Poľane, aj s analýzou suchého porastu, vyznačením živých chrobačiarov, návrhom opatrení a technológie odkôrnenia a ťažby. „Materiál je vypracovaný,“ potvrdila dnes hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Veronika Petríková. Ako uviedla, situácia v rezervácii je taká, že by tam štátni lesníci mohli zasiahnuť. „Sú tam jednoznačne lykožrútom rozožraté niektoré úseky. Ak sa vyrojí tento rok populácia lykožrúta dvakrát, tak to už nebude časť lesa, ale pás,“ skonštatovala. Podľa Petríkovej by na Zadnej Poľane nešlo o ťažbu. „Mal by to byť sanitárny postup, ktorý by mal zabrániť množeniu lykožrúta.“ V rezervácii by bolo potrebné zoťať asi 11 percent porastu. Drevo by po odkôrnení lesníci nechali na mieste.

Povolenie na činnosť v rezervácii dal v nedávnej minulosti riaditeľ odboru ochrany prírody Jozef Vojtek, ktorý bol v tejto funkcii len dva týždne. V rozhodnutí rezort nestanovil pre ťažbu žiadny limit a podľa neho je možné drevo v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roka 2018. V apríli na Vojtekovo rozhodnutie zareagovalo výzvou na zamedzenie ťažby viac ako 160 vedeckých a odborných pracovníkov z oblasti ekológie, lesníctva, zoológie, botaniky, environmentalistiky, krajinárstva a ďalších prírodných vied. Výzvu adresovali šéfovi MŽP Medveďovi, ministrovi pôdohospodárstva Vladimírovi Chovanovi a generálnemu riaditeľovi š. p. Lesy SR Alojzovi Riškovi. Signatári chceli, aby do preskúmania povoľovacieho rozhodnutia boli zapojené aj odborné a vedecké kapacity z oblasti prírodných vied. Ministerstvo životného prostredia práce v rezervácii pozastavilo do odvolania a materiál, týkajúci sa udelenej výnimky na ťažbu dreva v 5. stupni ochrany prírody v Zadnej Poľane, bol odovzdaný Rozkladovej komisii MŽP SR na mimoodvolacie konanie.

Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana je s výmerou 855 hektárov najväčším chráneným územím zameraným na ochranu pralesov na Slovensku. Ministerstvo životného prostredia SR povolilo ťažbu dreva na 40 percentách pralesa na Zadnej Poľane v apríli tohto roka. V rozhodnutí nestanovilo pre ťažbu limit. Drevo možno v tomto najprísnejšie chránenom území ťažiť do konca roku 2018. Rezort odôvodňuje svoj postup potrebou zasiahnuť proti podkôrnemu hmyzu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom