O zlato v zjazde sa podelia dve víťazky, prepísali históriu

Víťazkami utorňajšieho zjazdu žien sa stali Švajčiarka Dominique Gisi
Obe pretekárky dosiahli rovnaký čas 1:41,57 min. Desať stotín zaostala Gisinovej krajanka Lara Gutová.

ROZA CHUTOR 12. februára (WEBNOVINY) – Zimné olympijské hry 2014 v ruskom Soči sa zapíšu do histórie ako prvé, na ktorých udelili dve zlaté medaily v jednej disciplíne alpského lyžovania. Víťazkami utorňajšieho zjazdu žien sa stali Švajčiarka Dominique Gisinová a Slovinka Tina Mazeová, obe dosiahli navlas rovnaký čas 1:41,57 min.

V histórii ZOH boli zhodne na striebornej pozícii tri dvojice alpských lyžiarov. V Innsbrucku 1964 obsadili druhú priečku v obrovskom slalome Francúzka Christine Goitschelová a Američanka Jean Saubertová. V roku 1992 v Albertville brali striebro v rovnakej disciplíne reprezentantka USA Diann Roffeová a Rakúšanka Anita Wachterová. Na druhom mieste skončili v super G na ZOH 1998 v Nagane Švajčiar Didier Cuche a Rakúšan Hans Knauss.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Mazeová získala svoj premiérový najcennejší kov. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri brala vtedajšia slovinská vlajkonosička striebro v obrovskom slalome aj super G. Teraz v pondelkovej superkombinácii skončila Mazeová na štvrtej priečke, od bronzu ju delila jedna desatina sekundy. Gisinovej premiérová medaila z olympijských hier má zlatý lesk. Dobrú formu naznačila 28-ročná rodáčka z Engelbergu v superkombinácii, kde obsadila piatu pozíciu.

Obrazom: Víťazkami stredajšieho zjazdu žien stali Švajčiarka Gisinová a Slovinka Mazeová

„Som neuveriteľne šťastná a úplne ohromená. O niečom takomto som nikdy ani nesnívala. Po pretekoch som hovorila so svojimi starými rodičmi, spolu sme plakali,“ citoval Gisinovú informačný servis ZOH 2014. „Neprekáža mi, že zlato získala aj Tina,“ dodala v rozhovore pre RTVS švajčiarska reprezentantka. „Aj mne je to jedno,“ uviedla pre RTVS Mazeová.

„Sme obe šťastné, Dominique si víťazstvo zaslúžila. Ja som veľmi rada, že som vybojovala zlato,“ povedala slovinská lyžiarka a pre informačný servis ZOH 2014 skonštatovala: „Nemám slov. Od detstva som o tom snívala. Prvé preteky, ktoré som vyhrala, bol zjazd. Dnes som si pred štartom povedala, že to dokážem opäť.“

Držiteľka bronzovej medaily Lara Gutová po pretekoch skonštatovala: „Som naozaj šťastná. Je to moja prvá medaila, i keď v závere som prišla o zlato. Je skvelé byť na pódiu, nie som však úplne spokojná, pretože viem, že som nepodala svoj najlepší výkon.“

Obrazom: Streda na olympiáde v Soči

Jediná Slovenka v olympijskom zjazde v stredisku Roza Chutor neďaleko Červenej Poľany Kristína Saalová obsadila konečné 31. miesto, za víťazkami zaostala o 4,41 s.

„Som spokojná, že som sa dokázala zlepšiť v porovnaní s tréningami. Nemám ešte odjazdených veľa zjazdov, ale cítim sa v tejto disciplíne stále lepšie a lepšie. Bol to jeden z tých ťažších zjazdov. Vzhľadom na počasie i moje štartové číslo som čakala ešte mäkšiu trať, najkritickejšia bola dolná časť. Vzhľadom na tréningové jazdy, ktoré som absolvovala na tejto trati, som si už na ňu zvykla. Štartovala som síce ako posledná, ale napriek tomu bola v cieli úžasná atmosféra. Diváci sú skvelí,“ povedala pre agentúru SITA Kristína Saalová.

Výsledky:

Zjazd žien: 1. Dominique Gisinová (Švaj.) a Tina Mazeová (Slovin.) obe 1:41,57 min, 3. Lara Gutová (Švaj.) +0,10 s, 4. Daniela Merighettiová (Tal.) +0,27, 5. Fabienne Suterová (Švaj.) +0,37, 6. Lotte Smiseth Sejerstedová (Nór.) +0,44, 7. Edit Miklósová (Maď.) +0,71, 8. Julia Mancusová (USA) +0,99,… 31. Kristína Saalová (SR) +4,41