Obama a Sarkozy sťahujú z Afganistanu 37 tisíc vojakov

Barack Obama
Foto: SITA/AP

LONDÝN 23. júna (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama oznámil v stredu večer v Bielom dome stiahnutie 33 000 amerických vojakov z Afganistanu.

Desaťtisíc príslušníkov americkej armády sa vráti domov do konca tohto roku, ďalších 23 000 do konca septembra 2012. Podľa Obamu je toto „začiatok, nie koniec nášho úsilia postupne túto vojnu ukončiť“. Americký prezident sťahuje z Afganistanu zhruba rovnaký počet vojakov, aký tam vyslal koncom roku 2009 v rámci zvýšeného úsilia poraziť militantné hnutie Taliban a teroristov z al-Kájdy.

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripomína, že Obama sťahuje viac vojakov, a najmä rýchlejšie, ako mu to navrhovali stratégovia americkej armády. Tí žiadali, aby so sťahovaním počkal až do roku 2013. V Afganistane zostáva aj naďalej 68 000 amerických vojakov.

Stiahnutie časti amerických vojakov z Afganistanu, ktoré v stredu večer ohlásil americký prezident Barack Obama, je len symbolickým krokom. Vo štvrtok to vyhlásilo afganské militantné hnutie Taliban, proti ktorému Američania v Afganistane bojujú, no zároveň s ním aj rokujú o mieri. Taliban trvá na tom, aby sa z Afganistanu stiahli všetci americkí vojaci, ako aj všetci príslušníci iných zahraničných armád. „Kým sa tak nestane, náš ozbrojený boj bude deň odo dňa narastať,“ uvádza sa vo štvrtkovom vyhlásení Talibanu.

Prejav Baracka Obamu o stiahnutí 33.tisíc vojakov z Afganistanu (v angličtine)

Pod paľbou kritiky

Rozhodnutie stiahnuť z Afganistanu desaťtisíce amerických vojakov vzbudilo kritiku na oboch stranách amerického politického spektra. Obamovi republikáni prezidenta kritizujú za to, že sťahovanie vojakov je údajne príliš pomalé a bude trvať príliš dlho. Opoziční republikáni zas tvrdia presný opak a kritizujú Obamu za to, že neponechá americký kontingent v Afganistane v nezmenenom počte. Časť republikánov síce so stiahnutím súhlasí, no aj im sa zdajú Obamom nariadené počty príliš vysoké. „Toto nie je to údajné malé stiahnutie, v ktoré som dúfal a ktoré som presadzoval,“ tvrdí republikánsky senátor John McCain.

Obama oznámil v stredu večer v Bielom dome stiahnutie 33 000 amerických vojakov z Afganistanu. Desaťtisíc príslušníkov americkej armády sa vráti domov do konca tohto roku, ďalších 23 000 do konca septembra 2012. Podľa Obamu je toto „začiatok, nie koniec nášho úsilia postupne túto vojnu ukončiť“.

Obama sťahuje z Afganistanu 33 000 vojakov
Foto: SITA/AP Photo/Gregory Bull

Preferencie mu klesajú

Barackovi Obamovi začali opäť klesať preferencie, pričom hlavnou príčinou je podľa sociológov neutešený stav americkej ekonomiky, predovšetkým zvyšujúce sa ceny pohonných látok. Podľa posledného prieskumu agentúry GfK, ktorého výsledky vo štvrtok zverejnila agentúra AP, spadol po prvýkrát v tomto roku podiel Američanov, ktorí tvrdia, že Obama by mal byť znovuzvolený, pod 50 percent. Podiel zástancov a odporcov Obamovho opätovného zvolenia je takmer rovnaký: Za ďalšie funkčné obdobie pre súčasného prezidenta sa vyslovilo 48, proti 47 percent opýtaných.

Obamovi v tomto prieskume vyjadrilo podporu 52 percent Američanov, čo je pomerne veľký pád oproti prieskumu rovnakej agentúry zo začiatku mája, kedy Obamovi vyjadrilo podporu 60 percent opýtaných. Májový prieskum prebiehal krátko po zabití šéfa al-Kájdy americkými vojakmi, pričom tento fakt podľa sociológov podstatne, no zrejme krátkodobo ovplyvnil aj Obamovu popularitu.

Aj Sarkozy oznámil stiahnutie vojakov z Afganistanu

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy
Foto: SITA/AP

vo štvrtok oznámil postupné stiahnutie francúzskych jednotiek z Afganistanu. Stiahnutie približne 4000 vojakov sa uskutoční v súlade „s našimi spojencami a afganskými úradmi,“ povedal Sarkozy v stanovisku.

Sarkozy v stanovisku tiež uviedol, že Francúzsko sťahuje vojská, pretože zdieľa názor Obamu, že „Afganistan urobil pokrok v boji proti terorizmu“. Podľa Sarkozyho Francúzsko zostane na strane afganského ľudu, a pomôže mu dotiahnuť premenu krajiny do konca. V Afganistane zomrelo doteraz 62 francúzkych vojakov.

Nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle taktiež privítal ohlásenie stiahnutia amerických jednotiek a uviedol, že aj Nemecko zníži svoj 4900-členný kontingent v Afganistane, no termín odchodu nemeckých vojakov neuviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaGuido WesterwelleJohn McCainNicolas Sarkozy