Obama nasrdil Francúzov, hrdlo si zvlhčí fejkovým šampanským

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barack Obama
Prezident Barack Obama dodržuje pitný režim. Ochutnáva pri tom rôzne nápoje. Foto: SITA/AP
Sampanske
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 10. januára (WEBNOVINY) – Francúzskych vinárov v stredu nahnevalo slávnostné menu, ktoré sa bude podávať pri príležitosti inaugurácie Baracka Obamu za staronového prezidenta USA.

Hosťom v Bielom dome budú totiž 21. januára podávať aj „kalifornské šampanské“. Svetoznámy vínny nápoj pritom pochádza z francúzskeho regiónu Champagne a Francúzi ako aj Európska únia akékoľvek jeho „napodobneniny“ nedovoľujú označovať týmto názvom.

„Šampanské je len zo Champagne,“ povedal pre agentúru AFP šéf Amerického úradu pre šampanské zastupujúci záujmy francúzskych výrobcov tohto vína v USA.

Spojené štáty a EÚ podpísali v roku 2006 dohodu, ktorá americkým producentom „šampanského“ zakazuje používať tento výraz na ich vínnych etiketách. Medzištátna zmluva však nie je retroaktívna.

Šampanské podávané na večeri po Obamovej slávnostnej inaugurácii vyrobila spoločnosť Korbel už dávnejšie a svoje bublinkové vína preto môže nazývať šampanským. Podľa amerických zákonov však musí špecifikovať región, z ktorého výrobok pochádza – v tomto prípade ide o Kaliforniu.

„Šampanská loby by sa mala upokojiť a dať si pohárik svojho vlastného vína,“ uviedol Matt House, ktorý má na starosti organizovanie oficiálnej inaugurácie. „Na inaugurácii budeme s hrdosťou podávať americké šampanské riadne označené na etikete miestom svojho pôvodu v súlade so zákonom a medzinárodnými zmluvami,“ dodal.

Inaugurácia na eBay

Lístky na inauguráciu staronového amerického prezidenta Baracka Obamu sú síce len pre vybraných hostí a rozdávajú sa zadarmo, dajú sa však kúpiť aj cez internetové portály eBay a Craigslist. Cena jednej vstupenky sa pritom šplhá k sume 2000 dolárov (viac ako 1500 eur). Kto ich však cez internet predáva, sa agentúre Associated Press (AP) nepodarilo zistiť.

Komisia pre inauguračné ceremónie vydala asi 250-tisíc lístkov určených pre členov Kongresu. Tí ich pritom môžu darovať komukoľvek, či už rodinným príslušníkom alebo priateľom. Ich predaj nezakazuje žiaden zákon. Šéf inauguračnej komisie, senátor Chuck Schumer, však kongresmanov vyzýva, aby ich distribuovali „spravodlivo“.

Hoci je samotná inaugurácia „zadarmo“, za viaceré udalosti spojené s ňou sa platí. Účastníci slávnostného pochodu na Pennsylvania Avenue musia za vstup zaplatiť 25 dolárov (19 eur) a 60 dolárov (45 eur) sa platí aj za jeden z inauguračných plesov.

Obamova inaugurácia je naplánovaná na 21. januára, odohrá sa tradične vo washingtonskom Kapitole a bude spojená aj so slávnostnou prezidentskou prísahou. Médiá však neočakávajú, že vzbudí až takú masovú pozornosť, ako keď Obamu prvýkrát uviedli do kresla šéfa Bieleho domu v januári 2009.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama