Obama navštívil nečakane Afganistan, v Kábule vybuchli bomby

Obama
Americký prezident Barack Obama Foto: SITA, AP

BAGRÁM 2. mája (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v noci na stredu nečakane navštívil Afganistan, kde Američanom a Afgancom sľúbil skoré ukončenie vojny a porážku teroristickej siete al-Kájda.

S prezidentom Hámidom Karzajom podpísal strategickú dohodu o partnerstve po odchode síl NATO z Afganistanu v roku 2014.

Dohoda zahŕňa financovanie afganských bezpečnostných síl zo strany Spojených štátov po dobu desiatich rokov.

Vojaci z Afganistanu odídu

Barack Obama
Foto: SITA/AP

Obama zároveň potvrdil, že Afganistan na konci tohto leta opustí asi 23 000 z 88 000 zahraničných vojakov, ktorí sa momentálne nachádzajú v krajine. Dodal, že do konca roka 2014 preberie zodpovednosť za bezpečnosť krajiny afganská vláda.

„Zdecimovali sme vedenie al-Kájdy a naším cieľom je jej úplné zničenie,“ povedal Obama presne rok po zabití lídra siete Usámu bin Ládina v Pakistane. Americký prezident tiež hovoril o konci desaťročnej vojny, ktorá „sa začala v Afganistane a tam sa aj skončí“.

„Nastal čas na obnovu Ameriky,“ vyhlásil na základni Bagrám. Obama strávil v Afganistane len niekoľko nočných hodín a na svitaní krajinu opustil. Tesne po jeho odchode otriaslo afganským hlavným mestom niekoľko výbuchov.

Podľa polície išlo o samovražedné útoky v časti, v ktorej sa nachádzajú obytné komplexy pre cudzincov. Podľa prvých informácií si výbuchy vyžiadali najmenej šesť mŕtvych.

Taliban dohodu odsúdil

Barack Obama
Foto: SITA/AP
Barack Obama
Foto: SITA/AP

Afganské hnutie Taliban v stredu ostro odsúdil najnovšiu zmluvu medzi vládou v Afganistane a Spojenými štátmi a označil ju za „nelegitímnu“.

Prezident Hámid Karzaj podľa militantného hnutia nemá mandát, keďže jeho administratíva je len „bábkou“ v rukách Spojených štátov a militanti sú podľa vlastných slov „jediným skutočným predstaviteľom islamského afganského národa“. Podpora mierového úsilia v Afganistane zo strany Talibanu je pritom podľa expertov kľúčová z hľadiska ukončenia vojny v nepokojnej ázijskej krajine.

Dohoda medzi Karzajom a americkým prezidentom Barackom Obamom hovorí o tom, že vojská USA budú na území Afganistanu pôsobiť aj po roku 2014, keď Severoatlantická aliancia (NATO) prestane vykonávať aktívne bojové operácie.

Zmluva je dôležitá pre naplnenie tohto scenára, keďže sa v nej uvádzajú detaily, akým spôsobom budú Američania pomáhať afganským armádnym a policajným jednotkám. Zamerajú sa pritom hlavne na ich výcvik.

Financovanie programu však ešte nie je doriešené a táto téma bude jednou z hlavných na nadchádzajúcom májovom summite v americkom Chicagu.

Podľa neoficiálnych informácií bude tréning afganských bojových síl stáť asi štyri miliardy dolárov ročne – tri miliardy má poskytnúť USA a zvyšnú miliardu členské štáty NATO. Spojeneckí vojaci sa už z Afganistanu začali postupne sťahovať, väčšina ich ale odíde až koncom roku 2014. Američania si však v krajine aj v nasledujúcich rokoch ponechajú tisícky vojakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaHámid Karzaj