Obama odkázal NASA: Ak stretnete Marťanov, dajte mi vedieť

Barack obama
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama požiadal vedcov, aby ho kontaktovali, keď objavia Marťanov.

Šéf Bieleho domu túto požiadavku adresoval zamestnancom americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) z paluby svojho lietadla Air Force One.

„Ak sa dostanete do kontaktu s Marťanmi, prosím, okamžite ma o tom informujte,“ cituje slová Obamu agentúra AFP. „Mám síce veľa dôležitých vecí na práci, ale toto bude jedna z priorít,“ dodal.

Vesmírne vozidlo Curiosity pristálo v pondelok na Marse v kráteri Gale.

Hlavnou úlohou robotickej sondy, ktorú na Mars vyslal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je hľadať dôkazy, či bolo tamojšie prostredie niekedy vhodné pre mikrobiologický život.

Obrazom: Fotografie Marsu od vesmírneho vozidla Curiosity

Po prvom dni poslalo na Zem fotografie z „červenej planéty“. „Je to úžasné,“ tešil sa pred novinármi Ken Edgett z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a pokračoval: „Funguje to. Nemôžem sa dočkať, čo ešte uvidíme.“

Sonda Curiosity má veľkosť osobného automobilu, šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky. Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas 5, ktorá vyštartovala 26. novembra 2011 z floridského Mysu Canaveral.

Kráter Gale si vedci vybrali ako miesto pristátia pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch vysoký takmer päť kilometrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama