Obama označil najnovšie rozhodnutie Trumpa za kruté a nesprávne

Barack Obama
Bývalý americký prezident Barack Obama. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 6. septembra (WebNoviny.sk) – Americký exprezident Barack Obama skritizoval rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa zrušiť vládny program chrániaci státisíce mladých imigrantov, ktorí pricestovali do Spojených štátov ilegálne ešte ako deti.

Minister spravodlivosti Jeff Sessions v utorok vyhlásil, že program zavedený Obamovou administratívou je „protiústavný“, a preto ho treba zrušiť. Obama tento krok v reakcii označil za „krutý“ a „nesprávny“, uvádza portál BBC.

Proti rozhodnutiu už protestovali stovky ľudí vo viacerých mestách USA. V New Yorku dočasne zablokovali Trump Tower a zakročila proti nim polícia. Demonštrácie sa konali aj v Salt Lake City, Denveri, Los Angeles, Portlande či Oregone.

Program DACA chráni takmer 800-tisíc mladých prisťahovalcov pred deportáciou a umožňuje im legálne pracovať v USA formou obnoviteľných dvojročných povolení. Trumpova administratíva dala teraz Kongresu šesť mesiacov na to, aby legislatívu upravil. Následne zastaví vydávanie povolení pre ľudí, ktorých sa program týka. „Záujmy amerických občanov postavíme na prvé miesto!“ uviedol prezident v tejto súvislosti na Twitteri.

Trump sa už pred prezidentskými voľbami vyjadril, že program poskytuje ilegálne amnestie a zaviazal sa k jeho zrušeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump