Obama oznámi meno nového ministra vnútornej bezpečnosti

Jeh Johnson
Právnik Jeh Johnson. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. októbra (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama v piatok oznámi nomináciu na post ministra vnútornej bezpečnosti, ktorý sa uvoľnil už pred niekoľkými mesiacmi, keď sa ministerka Janet Napolitanová rozhodla prijať ponuku, aby šéfovala štátnym vysokým školám v Kalifornii.

Podľa nemenovaného zdroja by mal Napolitanovú nahradiť 56-ročný právnik Jeh Johnson, ktorý v uplynulých rokoch pôsobil vo funkcii hlavného radcu amerického ministerstva obrany.

Obama sa pre neho rozhodol údajne preto, že ho považuje „za jednu z najvyššie kvalifikovaných a uznávaných“ osobností v oblasti národnej bezpečnosti.

Johnson ako najvyšší právnik Pentagonu sa okrem iného podieľal na zrušení pravidla zakazujúceho homosexuálnym príslušníkom armády priznávať svoju orientáciu či rozhodnutiach týkajúcich sa významných vojenských operácií vrátane nasadzovania bezposádkových lietadiel v rámci boja proti terorizmu. Jeho nástup do čela rezortu vnútornej bezpečnosti musí odsúhlasiť Senát. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti v USA vzniklo po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a okrem protiteroristických operácií má na starosti aj ochranu štátnych hraníc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama