Obama po kritike odsúdil vraždy troch mladých moslimov

Barack Obama
Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu svetový rozmer ruskej hrozby dokazuje aj zostrelenie malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. februára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v piatok odsúdil tohtotýždňovú vraždu troch moslimských študentov v Severnej Karolíne. Podľa jeho slov by nikto v Spojených štátoch „nemal byť terčom pre to, kým je, ako vyzerá a v čo verí“.

Obama sa chce vo veci „brutálnych a poburujúcich vrážd“ obrátiť na najvyššie orgány s cieľom zistiť, či prišlo k porušeniu federálnych zákonov.

Obamovo dovtedajšie nevyjadrenie sa k veci krátko predtým, počas návštevy Mexika tvrdo skritizoval turecký prezident Recep Erdogan. Ten mlčanie Washingtone označil za „výpovedné“. Ešte donedávna turecký premiér má s Obamom dlhodobo napäté vzťahy pre nespokojnosť s americkým postupom voči kríze v Sýrii.

Tisíce ľudí sa zúčastnili na štvrtkovom pohrebe troch mladých moslimov, ktorých v utorok v Severnej Karolíne zastrelil ich sused. Emóciami nabité zhromaždenie malo poukázať na potrebu tvrdého trestu pre páchateľa, 46-ročného belošského ateistu, ktorý za svoj cieľ vybral študentov, z toho dve mladé ženy.

Príčinou streľby bol údajne dlhodobý susedský spor o parkovanie. Ozbrojený muž pri univerzite v meste Chapel Hill zabil 23-ročného študenta, jeho o dva roky mladšiu manželku a jej devätnásťročnú sestru. Zabití pritom nepatrili k žiadnym radikálom a všetci traja boli zapojení do humanitárnych projektov. Podľa oficiálnych údajov žije v deväťmiliónovom americkom štáte Severná Karolína 65-tisíc moslimov.

Video: Pohreb zastrelených moslimov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaRecep Erdogan