Obama potvrdil nálety bezpilotných lietadiel v Pakistane

Pakistan, drone
Demonštrácia proti útokom amerických bezpilotných lietadiel v pakistanskom meste Kvéta v lete 2011. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

WASHINGTON 31. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v pondelok prvýkrát oficiálne potvrdil, že americké bezpilotné lietadlá útočia na ciele al-Kájdy a Talibanu v Pakistane. Počas diskusie s internetovými užívateľmi na stránkach Google+ a Youtube uviedol, že v kmeňových oblastiach Pakistanu sa uskutočnilo „veľa takýchto náletov“.

Zdôraznil však, že išlo o veľmi presné útoky zamerané proti „teroristom, ktorí sa snažia ubližovať Američanom, útočiť na americké zariadenia, americké základne a podobne“. Podľa jeho slov sú americké bezpilotné lietadlá nasadené do oblastí, ktoré by pakistanská armáda len ťažko dosiahla.

Americkí predstavitelia tvrdia, že pakistanská kmeňová oblasť na hraniciach s Afganistanom je bezpečným útočiskom pre povstalcov z Talibanu, ktorí už desať rokov bojujú proti centrálnej afganskej vláde v Kábule, pre skupiny spriaznené s al-Kájdou útočiace na západné ciele, ako aj pre pakistanský Taliban, ktorý útočí na Pakistan a zahraničné sily.

Do pakistanskej poloautonómnej kmeňovej oblasti preto Američania nasadzujú bezpilotné lietadlá, ktoré tam podľa agentúry AFP len v roku 2011 uskutočnili 64 útokov. Vláda v Islamabade proti nim ostro protestuje, pretože pri nich umierajú aj civilisti.

Obama však zdôraznil, že ide o veľmi opatrne uskutočňované útoky zamerané proti al-Kájde a ich spojencom, ktoré nespôsobujú veľký počet civilných obetí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Al-Kájda