Obama považuje NATO za oporu bezpečnostnej politiky USA

Jens Stoltenberg, Barack Obama
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a americký prezident Barack Obama počas rokovania v Oválnej pracovni Bieleho domu. Washington, 4. apríl 2016. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 4. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama označil Severoatlantickú alianciu za „oporu“ bezpečnostnej politiky Spojených štátov a za kľúčového spojenca v boji proti terorizmu. Povedal to po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Agentúra AP v komentári píše, že Obama tým nepriamo oponoval nedávnemu vyhláseniu republikánskeho kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa, podľa ktorého je 67-ročná aliancia v súčasnosti zastaraná. „NATO ostáva naďalej oporou a základným kameňom našej kolektívnej obrany a bezpečnostnej politiky USA,“ povedal Obama, pričom však nemenoval Trumpa.

Obama podľa vlastných slov považuje Európu za obzvlášť zaťaženú nestabilitou a odkázanú na transatlantickú alianciu. Stoltenberg spojenectvo USA a NATO považuje za „dôležitejšie než kedykoľvek predtým“. „NATO má schopnosti adaptovať sa na nebezpečnejší svet,“ povedal a doplnil, že aliancia začala v minulom týždni cvičiť irackých vojakov.

Dvojica politikov prediskutovala tiež potenciálnu úlohu NATO v Líbyi, ako aj plány aliancie na pomoc EÚ pri zvládaní migračnej krízy prameniacej zo sýrskej občianskej vojny. Migranti podľa Obamu podnikajú mimoriadne nebezpečné cesty a reakcia na túto situáciu musí byť „ľudská a premyslená“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy