Obama priletel do Japonska, privítali ho aj demonštranti

Obama abe
Americký prezident Barack Obama (vľavo) a Japonský premiér Šinzó Abe počas stretnutia v Japonsku. Foto: SITA/AP

Tokio 25. mája (WebNoviny.sk) – Tisíce demonštrantov vyzývali dnes v Japonsku americkú armádu, aby stiahla svojich vojakov z ostrova Okinava. Niekoľko hodín nato pricestoval do Japonska americký prezident Barack Obama, informovala agentúra DPA.

Obama prišiel z Vietnamu, kde strávil tri dni. V Japonsku sa zúčastní na summite skupiny siedmich priemyselne najrozvinutejších krajín sveta (G7).

Asi 4000 ľudí sa zhromaždilo pred americkou leteckou základňou Kadena, aby si pripomenuli smrť 20-ročnej Okinavčanky, v súvislosti s ktorou bol pred šiestimi dňami zatknutý bývalý príslušník americkej námornej pechoty.

Japonský premiér Šinzó Abe bude počas dnešného stretnutia s Obamom požadovať, aby USA prijali „rázne opatrenia“, povedal na tlačovej konferencii hlavný tajomník vlády Jošihide Suga.

Demonštranti tiež vyzývali Washington a Tokio, aby sa vzdali výstavby novej americkej vojenskej základne v meste Nago ležiacom na severe Okinavy. Má nahradiť leteckú základňu amerického námorníctva Futenma, obklopenej obývanými oblasťami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaŠinzo Abe