Obama prisľúbil pomoc pri pátraní po malajzijskom lietadle

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

KUALA LUMPUR 27. apríla (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v nedeľu počas návštevy Malajzie oznámil, že sa spolu s premiérom Nadžíbom Razakom formálne dohodli na ďalšom zlepšení vzájomných vzťahov, čo podľa neho predstavuje novú fázu vzájomných vzťahov v oblasti ekonomiky, bezpečnosti či vede.

Obaja lídri potvrdili, že sa rozhodli posunúť na novú úroveň aj komunikáciu medzi najvyššími predstaviteľmi krajiny. Obama, ktorý prišiel do Malajzie ako prvý americký prezident po takmer 50 rokov, okrem iného potvrdil, že Washington bude aj naďalej čo najviac pomáhať pri pátraní po nezvestnom malajzijskom lietadle.

Podľa jeho slov dajú k dispozícii „všetky možné zdroje a prostriedky“ na prebiehajúcu operáciu, ktorá sa stala najdrahšou v histórii letectva.

Všetko o lietadle duchov sa dozviete

TU

Medzinárodným záchranárskym tímom sa napriek rozsiahlej pátracej akcii doteraz nepodarilo nájsť ani jedinú trosku pochádzajúcu z havarovaného Boeingu 777. Stroj s 239 osobami zmizol 8. marca za dodnes neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Napriek znefunkčneným komunikačným zariadeniam vyšetrovatelia tvrdia, že lietadlo sa nad Juhočínskym morom malo otočiť a zamieriť do odľahlých oblastí Indického oceánu. Operácia prebieha 4,5 kilometra pod hladinou oceánu vo vzdialenosti približne 2000 kilometrov západne od austrálskeho pobrežia. Razak ešte vo štvrtok avizoval, že Kuala Lumpur v priebehu budúceho týždňa zverejní predbežnú správu o marcovom záhadnom zmiznutí stroja.

Filipíny a USA pred príchodom Obamu podpíšu dohodu o vojakoch

Vlády USA a Filipín v pondelok podpíšu novú, 10-ročnú bezpečnostnú dohodu, ktorá americkej armáde umožní väčšiu vojenskú prítomnosť na území východoázijskej krajiny. Biely dom však v nedeľu vylúčil návrat vojenských základní a poukázal, že dohoda napríklad umožní americkým silám ďalšie spoločné cvičenia s filipínskymi vojakmi.

Podpis dohody je na programe krátko pred pondelňajším príchodom amerického prezidenta Baracka Obamu na dvojdňovú návštevu úzkeho spojenca Washingtonu. Za Filipíny by dohodu mal podpísať minister obrany Voltaire Gazmin a za USA veľvyslanec Philip Goldberg. Biely dom však odmietol, že krok je namierený voči Číne a hovorí o väčšom posilnení stability v regióne.

Filipíny sú bývalou kolóniou USA, ktoré ju koncom 19. storočia získali odkúpením od Španielska za 20 miliónov dolárov. Takmer stomiliónová katolícka krajina pozostávajúca z tisícov ostrovov dnes patrí medzi najväčších podporovateľov americkej politiky na celom svete. Filipíny aj preto sú poslednou zastávkou na Obamovom, viac ako týždeň trvajúcom ázijskom turné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Malaysia Airlines