Obama si do Bieleho domu pozval republikánov aj demokratov

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama Foto: SITA/AP

WASHINGTON 9. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama si v stredu do svojho sídla pozval zástupcov svojej Demokratickej aj konkurenčnej Republikánskej strany.

Chce s nimi diskutovať o súčasnej politickej kríze, ktorá si vynútila uzavretie federálnych úradov. Najskôr sa chce stretnúť s demokratmi zo Snemovne reprezentantov, pričom v nasledujúcich dňoch absolvuje rokovania aj s republikánmi a členmi Senátu.

K schôdzkam príde pred blížiacim sa posledným termínom, keď americká vláda vyčerpá dlhový limit. Stane sa tak už 17. októbra.

Obama ešte v utorok pomerne tvrdo zaútočil na predstaviteľov konkurenčnej Republikánskej strany a naznačil, že jeho administratívu „vydierajú“ v súvislosti s jeho zdravotníckou reformou. „Predovšetkým republikáni nemôžu požadovať výkupné výmenou za to, aby si robili svoju prácu. Medzi ich dve najzákladnejšie povinnosti patrí schvaľovanie rozpočtu a zabezpečovanie, aby si Amerika platila svoje účty,“ uviedol prezident.

Od utorka 2. októbra si muselo prvýkrát za 17 rokov vziať v USA neplatené voľno takmer milión amerických federálnych zamestnancov. Činnosť štátnych úradov totiž pozastavil spor medzi Obamom a republikánmi. Tí svoju podporu americkému rozpočtu na nový finančný rok, ktorý sa začal 1. októbra, podmienili zmenami v plánovanej reforme zdravotného poistenia, ktoré však prezident a poslanci Demokratickej strany odmietajú.

Bez dosiahnutia konsenzu a prijatia nového rozpočtu je krajina oficiálne bez finančných zdrojov na vyplácanie zamestnancov federálnych úradov a vládnych inštitúcií, ktoré tak zostávajú zatvorené. Štát sa preto obmedzil iba na financovanie základných funkcií, akými sú obrana a bezpečnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama