Obama: Trump potvrdzuje, že nie je spôsobilý byť prezidentom

Barack Obama
Barack Obama Foto: SITA/AP

WASHINGTON 3. augusta (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama vyzval hlavných predstaviteľov Republikánskej strany, aby prestali podporovať svojho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, píše agentúra AP.

Obama sa domnieva, že Trumpova nedávna kritika rodiny padlého moslimského vojaka je ďalším dôkazom toho, že republikánsky kandidát nie je pripravený viesť krajinu.

Obama narážal na niekoľko Trumpových kontroverzných vyjadrení

Podľa súčasného demokratického šéfa Bieleho domu nie je Trump na funkciu prezidenta spôsobilý a „stále to dokazuje“. Obama pritom okrem iného narážal na niekoľko Trumpových kontroverzných vyjadrení na margo svetových kríz.

Fakt, že zrejme nemá základné znalosti o kľúčových problémoch Európy, Blízkeho východu a Ázie znamená, že je žalostne nepripravený na úlohu (prezidenta),“ povedal počas tlačovej konferencie v Bielom dome Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.

Obama pripomenul, že viacero republikánov na vedúcich postoch už mnohé Trumpove vyhlásenia odsúdilo. Na novinársku otázku, prečo má potom Trump stále podporu Obama v rámci Republikánskej strany odpovedal, že musí nastať chvíľa, keď sa už ľudia odklonia od vnútrostraníckych bariér. „Musí nastať bod, keď si poviete: Stačí,“ povedal prezident.

Trump spôsobil pobúrenie aj nedeľňajším vyjadrením, podľa ktorého by USA mali akceptovať anektovanie Krymu Ruskom, ak to povedie k lepším vzťahom s Moskvou a silnejšej spolupráci v boji proti militantom skupiny Islamský štát.

Reakcia Trumpa prišla okamžite

Trump v reakcii na Obamovu kritiku, označil čas strávený úradujúcim prezidentom USA v Bielom dome za „katastrofu“. „Je slabý a neschopný,“ vyhlásil Trump na Obamovu adresu v utorkovom rozhovore pre stanicu Fox News. Republikánsky kandidát v novembrových prezidentských voľbách zároveň skritizoval dvoch vysoko postavených straníckych kolegov, ktorí ho v uplynulých dňoch verejne pranierovali za rôzne prechmaty.

Trump preto odmietol podporiť predsedu Snemovne reprezentantov Paula Ryana, ako aj senátora za štát Arizona Johna McCaina, ktorí sa budú v novembri usilovať o opätovné zvolenie do svojich funkcií. Podľa Trumpa, 70-ročného newyorského miliardára a podnikateľa s nehnuteľnosťami, je Obama „pravdepodobne najhorším prezidentom v celých dejinách krajiny“, cituje ho stanica BBC.

Trump sa stretol so všeobecným odsúdením aj v súvislosti so svojimi vyjadreniami ohľadom podpory ruskej anexie Krymu. Republikán však na to odpovedal: „Som presvedčený, že o zahraničnej politike toho viem omnoho viac než Obama. Pozrite sa na Ukrajinu. On hovorí o Ukrajine a o tom, aký je tvrdý na Rusko. Medzitým sa však Rusko zmocnilo Krymu.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaDonald Trump