Obama udelí Clintonovi najvyššie civilné štátne vyznamenanie

Bill Clinton na zjazde Demokratickej strany
Bývalý americký prezident Bill Clinton počas prejavu na zjazde Demokratickej strany v Severnej Karolíne. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 9. augusta (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama si svojho predchodcu v úrade Billa Clintona uctí najvyšším civilným ocenením, Prezidentskou medailou slobody.

Okrem neho dostane prestížnu cenu aj ďalších 15 osobností vrátane najpopulárnejšej moderátorky v krajine Oprah Winfreyovej. Medailu zaviedol ešte pred 50 rokmi vtedajší šéf Bieleho domu John Fitzgerald Kennedy.

Prezidentská medaila slobody sa udeľuje mužom a ženám, ktorí zasvätili vlastné životy obohacovaniu tých našich,“ uviedol Obama v oficiálnom stanovisku.

Clinton, ktorý tento rok oslávi 67. narodeniny, bol prezidentom v rokoch 1993 až 2001. Po odchode z úradu sa začal sústreďovať najmä na prácu vo svojej nadácii. Winfreyová je zase jednou z najobľúbenejších televíznych osobností v USA a v roku 2008 sa osobne angažovala aj v Obamovej predvolebnej kampani. Medzi ďalšími nominovanými sú spisovateľka Gloria Steinemová alebo bývalý šéf denníka Washington Post Ben Bradlee, ktorý sa angažoval v kauze Watergate.

Obama vlani medailu udelil hudobníkovi Bobovi Dylanovi, astronautovi Johnovi Glennovi, izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi a ďalším osobnostiam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBill ClintonJohn Fitzgerald Kennedy