Obama: USA nezaznamenali nijaký náznak teroristickej hrozby

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama sa vo svojom vystúpení zmienil aj o dohode o jadrovom programe Teheránu. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. novembra (WebNoviny.sk) – Americká tajná služba podľa dnešných slov prezidenta Baracka Obamu momentálne nezaznamenala nijaký „konkrétny a vierohodný“ náznak hrozby terorizmu voči Spojeným štátom. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa Obama takýmto vyjadrením snažil upokojiť Američanov pred nadchádzajúcim Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na tento štvrtok.

Obama v dnešnom vystúpení v Bielom dome označil za pochopiteľné obavy a nervozitu Američanov, vyvolané parížskymi útokmi z 13. novembra, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí. Zároveň ich však vyzval, aby pokračovali vo svojich bežných činnostiach. Ak by americká tajná služba dôveryhodnú teroristickú hrozbu odhalila, verejnosť by sa o tom dozvedela.

„Napriek tomu, že hrozba terorizmu je znepokojujúcou realitou našej doby, sme pripravení predísť útokom a odhodlaní čeliť tým, ktorí by sa nám pokúšali ublížiť. A to je niečo, za čo by sme mali byť vďační,“ povedal Obama. Američania by podľa neho mali dôverovať práci bezpečnostných zložiek. „Podnikáme všetky možné kroky, aby sme zaistili bezpečnosť našej vlasti,“ dodal.

Obama predstúpil pred novinárov po zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady. Na ňom sa okrem iných zúčastnili aj riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová, minister pre vnútornú bezpečnosť Jeh Johnson a národná bezpečnostná poradkyňa Susan Riceová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaJames Comey