Obama volal zo špeciálu Merkelovej, témou bola Ukrajina

Obama
Prezident Spojených štátov Barack Obama telefonoval s Merkelovou o Ukrajine. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 11. apríla (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama sa vo štvrtok telefonicky spojil s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, aby s ňou prediskutoval momentálnu situáciu na Ukrajine.

Novinárov vo Washingtone o tom informoval hovorca Bieleho domu Jay Carney. Prezident sa podľa neho v čase telefonátu nachádzal na palube svojho leteckého špeciálu, ktorým sa vracal z Austinu v Texase, podrobnosti obsahu však zatiaľ nezverejnil.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Najnovšia konverzácia medzi lídrami nasledovala po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin adresoval predstaviteľom EÚ list, v ktorom varuje pred možným narušením dodávok zemného plynu do Európy a navrhuje v tejto veci rokovať v najskoršom možnom termíne.

Vladimir Putin vyjadril nad promptnou reakciou USA na jeho štvrtkový list európskych lídrom počudovanie. Podľa jeho slov nebola korešpondencia určená Washingtonu a preto ho jeho reakcia prekvapuje. Trojnásobný prezident Ruska na zasadnutí ruskej bezpečnostnej rady zároveň potvrdil, že Ukrajina neuhrádza svoje záväzky a práve preto sa obrátil na lídrov členských krajín únie. USA to však označili za „vydieranie Ukrajiny plynom“. Podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova pritom išlo o vôbec prvú zahraničnú reakciu na korešpondenciu Kremľa určenú 18 štátnikom únie.

„Je to troška čudné, to každopádne. Nepatrí sa čítať korešpondenciu iných ľudí. Nebola adresovaná im, ale odberateľom plynu v Európe. Všetci sme si síce zvykli, že naši americkí priatelia odpočúvajú, no uchýlenie sa k špehovaniu je nedôstojné,“ povedal v piatok Putin. „Rozdávanie sladkostí na Majdane nestačí na záchranu ekonomiky Ukrajiny pred pádom do úplného chaosu,“ podotkol ruský prezident. Ten lídrom členských krajín EÚ vrátane Francúzska, Bulharska, Poľska či Slovenska oznámil, že spor medzi Ruskom a Ukrajinou môže mať negatívne dopady na dodávky plynu pre európskych odberateľov. Situáciu označil za „naliehavú“ a navrhol „mechanizmus dialógu“. Kyjev totiž porušuje zmluvné podmienky a „Moskva nemôže niesť ukrajinské bremeno samo“, píše sa okrem iného v Putinovom liste.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováBarack ObamaVladimir Putin